Студопедия — Урок 95
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Урок 95






Тема. Приголосні звуки. Спостереження за роботою мовленнєвих органів

(язик, губи, зуби) під час вимови приголосних звуків

Мета:учити учнів упізнавати і розрізняти на слух та за способом вимовляння приголо-

сні звуки (утворення перешкоди на шляху видихуваного повітря); повторити алфавіт; розвивати навички звуко-буквеного аналізу слова; формувати спостережливість; ви- ховувати любов до рідної мови.

 

Хід урОКу

I. Організаційний момент

Встали, дітки, всі рівненько, Посміхнулися гарненько, Настрій на урок взяли

Й працювати почали.

II. актуалізація опорних знань

1 Хвилинка каліграфії

Цц ця це цв оц Це цу іц ца ци

Цукерка цукор цибуля сцена

Цапок водицю п’є з цеберка.

— Поділіть слова на склади.

— Назвіть серед них споріднені слова.

— У реченні підкресліть букви, що позначають голосні звуки.

— Доберіть близьке за значенням слово до слова цеберко.


 

2 Вправи на повторення

1) Прочитайте вірш. чому він так називається? Зверніть увагу на правильну вимову звуків [дж], [дз].

ПОльОВІ ДЗВІНОчКи Піднімає джміль фіранку, Каже: — Доброго вам ранку!

як вам, бджілко, ночувалось?

чи дощу не почувалось?

Виглядає бджілка з хатки:

— У дзвіночку добре спати.

Цей дзвіночок — як намет.

Тільки дощ — як кулемет.

Л. Костенко

— Випишіть спочатку слова зі звуком [дж], потім — зі звуком

[дз].

— У якому із записаних слів найменше звуків? Зробіть його

звукову модель. яким буде співвідношення букв і звуків у цьому

слові?

— як на письмі позначається звук [дж]?

— А який ще звук ми позначаємо на письмі двома буквами?

— чи можна при переносі розривати буквосполучення дж та

дз, якщо вони позначають звуки [дж], [дз], [дз’]?

— Поясніть розділові знаки в кінці речень. Назвіть питальне

речення зі звертанням.

2) Відповіді на запитання.

— чим відрізняються звуки і букви?

— які бувають букви?

— На які групи розподіляються всі звуки?

— Скільки в українській мові голосних звуків?

— Скількома буквами вони позначаються?

— Скільки всіх букв в українській абетці?

— Повторимо абетку всі разом.

— Хто сам хоче розказати українську абетку?

III. повідомлення теми і мети уроку

— На сьогоднішньому уроці ми більше дізнаємось про приголо- сні звуки. Тема уроку — «Приголосні звуки».

IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1 Пояснення вчителя

Я тягнув на гору віз, а з гори мене він віз.

— Що цікавого ви помітили у цьому реченні?


 

— яке слово однаково пишеться, але має різні значення?

— Запишемо слово віз.

— Побудуємо його звукову схему.

— який звук вимовляється вільно, повітря не зустрічає пере-

шкод, проходячи через рот?

— На які перешкоди потрапляє повітря, коли вимовляємо

звуки [в’] і [з]?

— Це приголосні звуки. Приголосних в українській мові 22,

а позначаються вони такими буквами: Б б, В в, Г г, Ґ ґ, Д д, Ж ж,

З з, Й й, К к, л л, М м, Н н, П п, р р, С с, Т т, Ф ф, X х, Ц ц, ч ч,

Ш ш, Щ щ.

Приголосні звуки відрізняються від голосних тим, що при їх

вимові повітря потрапляє на перешкоду.

— Прочитайте вірші, чітко артикулюючи приголосні звуки.

Доведемо це. Поспостерігаємо за роботою мовленнєвих органів

(язика, губ, зубів) під час вимови приголосних звуків.

1) ПрОСО

рано-вранці вийшов рак

Сіять моркву, кріп і мак.

Говорив рак раченятку:

— Підготуй гарненько грядку!

о. павленчук


2) У домі Діми дим.

Ой, ходім туди, ходім

рятувати Дімин дім.

 

 

3) В лісочку на галявці Озерце синє є. Маленьке оленятко Водичку з нього п’є.

І кличе свою мамцю, аж вітерець притих.

І падають краплинки

Із ріжок золотих.


 

народна творчість

 

і.Мачкович


4) Сидить горобець на сосні.

Заснув і упав уві сні.

якбине упав уві сні —

Сидів би він ще на сосні.

Висновок. Приголосні звуки — звуки, які утворюються за до- помогою голосу та шуму. При вимові приголосних звуків на шляху потоку повітря виникають перешкоди, що чинять органи мов- лення.


 

2 Первинне закріплення

 

Вимовляй правильно!

— Прочитайте скоромовку якнайшвидше.

СОННА СОНя

Будить вранці мама доню:

— Вже проснулось сонце, Соню.

Сонях сонцю посміхнувся,

сонний котик теж проснувся

І запитує спросоння:

— чи проснулась наша Соня?

Л. Куліш-Зіньків

 

— чому так називається вірш?

— Що виражає заголовок — тему чи головну думку?

— Випишіть три слова, підкресліть у них однією рискою букви,

що позначають голосні, а двома — букви, що позначають приголос-

ні звуки.

Фізкультхвилинка

V. узагальнення й систематизація отриманих знань

 







Дата добавления: 2015-08-27; просмотров: 452. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...

Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...

Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Объект, субъект, предмет, цели и задачи управления персоналом Социальная система организации делится на две основные подсистемы: управляющую и управляемую...

Законы Генри, Дальтона, Сеченова. Применение этих законов при лечении кессонной болезни, лечении в барокамере и исследовании электролитного состава крови Закон Генри: Количество газа, растворенного при данной температуре в определенном объеме жидкости, при равновесии прямо пропорциональны давлению газа...

Ганглиоблокаторы. Классификация. Механизм действия. Фармакодинамика. Применение.Побочные эфффекты Никотинчувствительные холинорецепторы (н-холинорецепторы) в основном локализованы на постсинаптических мембранах в синапсах скелетной мускулатуры...

Правила наложения мягкой бинтовой повязки 1. Во время наложения повязки больному (раненому) следует придать удобное положение: он должен удобно сидеть или лежать...

ТЕХНИКА ПОСЕВА, МЕТОДЫ ВЫДЕЛЕНИЯ ЧИСТЫХ КУЛЬТУР И КУЛЬТУРАЛЬНЫЕ СВОЙСТВА МИКРООРГАНИЗМОВ. ОПРЕДЕЛЕНИЕ КОЛИЧЕСТВА БАКТЕРИЙ Цель занятия. Освоить технику посева микроорганизмов на плотные и жидкие питательные среды и методы выделения чис­тых бактериальных культур. Ознакомить студентов с основными культуральными характеристиками микроорганизмов и методами определения...

САНИТАРНО-МИКРОБИОЛОГИЧЕСКОЕ ИССЛЕДОВАНИЕ ВОДЫ, ВОЗДУХА И ПОЧВЫ Цель занятия.Ознакомить студентов с основными методами и показателями...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.007 сек.) русская версия | украинская версия