Студопедия — Рубрикація наукових та ділових текстів
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Рубрикація наукових та ділових текстів






 

Для зручності користування наукові та ділові тексти поділяються на рубрики (розділи, параграфи, пункти та ін.). Поділ тексту на складові частини – рубрики – з подальшим їх графічним відокремлення одна від одної називається рубрикацією. Рубрикація тексту допомагає осмислити прочитане і підготуватися до сприйняття іншої теми чи підтеми.

Найпростішою рубрикацією тексту є його поділ на абзаци. Абзац характеризується єдністю і закінченістю думки і позначається праворуч у початковому рядку відступом у п’ять друкованих знаків. У ділових і наукових текстах абзаци повинні мати не більше шести речень, причому кожен абзац має розпочинати нову думку чи мікротему. Для кращого сприйняття думки бажано, щоб на початку і в кінці абзаца речення були короткими (до семи слів).

Загалом рубрики поділяються на нумеровані і ненумеровані. Нумерація рубрик може бути лінійною (або літерною, або цифровою), індексною та комбінованою (лінійно-індексною, літерно-цифровою).

Лінійна нумерація рубрик – номерування структурних одиниць тексту в порядку зростання (Розділ 1, Розділ 2, Розділ 3).

Індексна нумерація рубрик – номерування кожного фрагмента композиційних рівнів (приклади див. далі). Індексна нумерація буває крапковою (містить крапки після кожної цифри рубрики) і безкрапковою (не містить крапки після останньої цифри рубрики).

У літерно-цифровій рубрикації використовуються одночасно і цифри, і літери. Останнім часом найбільш поширеною є цифрова безкрапкова рубрикація.

При рубрикації документів на пункти, підпункти в межах одного текстового періоду слід використовувати або тільки дієслівні конструкції, або тільки іменникові, відповідно і рубрикація має бути або тільки крапковою, або тільки безкрапковою, наприклад:

Зразок індексної крапкової нумерації рубрик, побудованих з дієслівних конструкцій

7. Офіс-менеджер має право:

7.1. Брати у функціональних служб необхідні матеріали, а також вимагати пояснення причин затримання виконання завдань і доручень керівництва.

7.2. Розглядати документи і направляти їх для виконання керівникам і спеціалістам товариства.

7.3. Вимагати від виконавців доопрацювання документів, складених з порушенням установлених правил їх оформлення.

7.4. Візувати документи управлінської діяльності (у межах своєї компетенції).

7.5. Вносити на розгляд керівництва пропозиції стосовно поліпшення документаційного забезпечення діяльності товариства, форм і методів управлінської роботи на основі застосування електронної техніки.

7.6. Працювати з документами, що мають гриф „Конфіденційно”, „Таємно”, „Для службового користування”, „Не для друку”.

7.7. Ухвалювати рішення в межах своєї компетенції.

 

Зразок індексної безкрапкової нумерації рубрик, побудованих з іменникових конструкцій

3 Посадові обов’язки офіс-менеджера

3.1 Підготування необхідних документів, допомога в забезпеченні фінансово-господарської діяльності товариства.

3.2 Облік, реєстрація документів, контроль за їх виконанням, інформаційно-довідкове обслуговування та зберігання документної інформації.

3.3 Контроль правильності складання, погодження та затвердження документів, що подаються на підпис керівництву товариства.

3.4 Контроль за виконанням документів і доручень керівництва, вживання оперативних заходів для своєчасного та якісного їх виконання.

 

Під час безкрапкової рубрикації слід дотримуватися таких правил:

1. Кожну структурну частину тексту (розділ) слід розпочинати з нової сторінки (використовувати функцію „Розрив сторінки”). Розділи тексту повинні мати порядкову нумерацію в межах усього тексту і позначатися арабськими цифрами без крапки. Заголовки структурних елементів тексту слід розташовувати посередині рядка і друкувати великими літерами без крапки, не підкреслюючи (РОЗДІЛ 1, РОЗДІЛ 2). Структурні елементи ЗМІСТ, ВСТУП, РЕФЕРАТ, ВИСНОВКИ, СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ і ДОДАТКИ не нумеруються, не беруться в лапки і вважаються заголовками. Вони оформлюються тільки чорним кольором без підкреслення.

2. Підрозділи повинні мати порядкову нумерацію в межах кожного розділу. Номер підрозділу складається з номера розділу і порядкового номера підрозділу, відокремлених один від одного крапкою. Після номера підрозділу крапка не ставиться, наприклад:

1.1 (перший підрозділ першого розділу)

1.2 (другий підрозділ першого розділу) і т. д.

3. Пункти повинні мати порядкову нумерацію в межах кожного розділу і підрозділу. Номер пункту складається з номера розділу, порядкового номера підрозділу та порядкового номера пункту, відокремлених один від одного крапкою. Після номера пункту крапка не ставиться, наприклад:

1.1.1 (перший пункт першого підрозділу першого розділу)

1.2.3 (третій пункт другого підрозділу першого розділу) і т. д.

4. Номер підпункту складається з номера розділу, порядкового номера підрозділу, порядкового номера пункту і порядкового номера підпункту, відокремлених один від одного крапкою, наприклад, 1.2.3.1 (перший підпункт третього пункту другого підрозділу першого розділу) і т. д. Після номера підпункту крапка не ставиться.

 







Дата добавления: 2015-08-10; просмотров: 1657. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Шрифт зодчего Шрифт зодчего состоит из прописных (заглавных), строчных букв и цифр...

Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...

Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...

Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Этапы и алгоритм решения педагогической задачи Технология решения педагогической задачи, так же как и любая другая педагогическая технология должна соответствовать критериям концептуальности, системности, эффективности и воспроизводимости...

Понятие и структура педагогической техники Педагогическая техника представляет собой важнейший инструмент педагогической технологии, поскольку обеспечивает учителю и воспитателю возможность добиться гармонии между содержанием профессиональной деятельности и ее внешним проявлением...

Репродуктивное здоровье, как составляющая часть здоровья человека и общества   Репродуктивное здоровье – это состояние полного физического, умственного и социального благополучия при отсутствии заболеваний репродуктивной системы на всех этапах жизни человека...

Толкование Конституции Российской Федерации: виды, способы, юридическое значение Толкование права – это специальный вид юридической деятельности по раскрытию смыслового содержания правовых норм, необходимый в процессе как законотворчества, так и реализации права...

Значення творчості Г.Сковороди для розвитку української культури Важливий внесок в історію всієї духовної культури українського народу та її барокової літературно-філософської традиції зробив, зокрема, Григорій Савич Сковорода (1722—1794 pp...

Постинъекционные осложнения, оказать необходимую помощь пациенту I.ОСЛОЖНЕНИЕ: Инфильтрат (уплотнение). II.ПРИЗНАКИ ОСЛОЖНЕНИЯ: Уплотнение...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.011 сек.) русская версия | украинская версия