Студопедия — Особливості конструювання тексту
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Особливості конструювання тексту






 

Головним елементом будь-якого документа чи наукової праці є текст, тому підготовка його текстової частини є найважливішою операцією.

Текст − це структурно цілісне та семантично завершене зв’язне повідомлення. У широкому значенні текстом є будь-яка послідовність слів, сформована за правилами відповідної мовної системи. Зазвичай текст утворюється з певної кількості взаємопов’язаних речень, хоча він може складатися і з одного речення. Тому завершеним текстом може бути будь-який мовний фрагмент (етикетка, реклама тощо) чи значна за обсягом праця (монографія в декількох томах, частинах).

Усі речення тексту об’єднуються між собою темою, означеною у заголовку (назві). Як текст можна поділити на частини – абзаци, так і тему тексту можна поділити на підтеми (мікротеми).

Залежно від змісту і форми викладу наукові тексти чи їх смислові частини можна поділити на три типи: розповідь, опис, роздум.

Розповідь (повідомлення, оповідь, переказ) – виклад фактичного матеріалу про кого-, що-небудь, який зазвичай відбувається за таким принципом: початок дії – розвиток – завершення. Виклад матеріалу за такою схемою є доцільним при дослідженні історії вивчення певного питання, біографії науковця тощо. У формі повідомлення будуються також звіти, рапорти, службові записки.

Опис – виклад у словесній формі певних суттєвих ознак, властивостей речовин, явищ та ін., щоб дати найбільш повне уявлення про описуваний об’єкт. Якщо розповідь передбачає систематизацію і виклад матеріалу, запропонованого іншими дослідниками, то опис – власні міркування науковця, які є новими в науці.

Роздум (міркування) – висловлювання науковця про можливі причини тих чи інших якостей, ознак, подій. У свою чергу в роздумі також можна умовно виділити три частини:

1) теза – основне твердження, чітко сформулювана думка;

2) докази, аргументи, розрахунки, що підтверджують запропоновану тезу;

3) висновок, що випливає з доказів.

Документи і наукові праці повинні бути за змістом достовірними і об’єктивними, максимально стислими і точними, переконливими.

Достовірним текст є тоді, коли викладені в ньому факти, події, явища відображають справжній стан речей.

Точним текст є тоді, коли в ньому не допускається подвійне тлумачення слів та виразів. Повним є такий текст, зміст якого вичерпує всі обставини справи. Стислим є текст, у якому відсутні зайві слова та смислові повтори, надмірно довгі міркування чи міркування не по суті справи. Переконливим є такий текст, який веде до прийняття адресатом пропозицій чи виконання прохань, викладених у документі. Переконливо складений службовий лист може прискорити управлінське рішення і запобігти конфлікту.

Усі наведені вимоги до тексту є взаємопозв’язаними і взаємозалежними. Наприклад, текст не може бути переконливим без достатньої повноти.

Текст має чітко і переконливо відбивати причину і мету його написання, розкривати суть конкретної справи, містити вступ, докази, висновки.

У вступі зазначається причина укладання документа, викладається історія питання та ін.

У доказі викладається суть питання (докази, суть, пояснення, міркування, що супроводжуються цифровими розрахунками та посиланнями на законодавчі акти).

У закінченні формулюється мета, заради якої складено документ. Закінчення може бути активним чи пасивним. В активному закінченні чітко зазначається, яку дію потрібно виконати. У пасивному закінченні викладається наслідок події, обставини, факти тощо.

Залежно від змісту документа використовується прямий або зворотній порядок розташування логічних елементів тексту.

При прямому порядку: вступ → доказ → закінчення.

При зворотному: закінчення → доказ (вступ у цьому випадку відсутній).

Зазвичай текст документа має дві смислові частини: у першій викладаються причини, підстави чи мета укладання документа, у другій – висновки, пропозиції, прохання:

 

Підстава, причина   У вересні 2011 року ДВНЗ „Український державний хіміко-технологічний університет” проводить конференцію з проблем структурних змін в економіці і розвитку хімічної галузі України.
Висновок   Просимо взяти участь і підготувати свої пропозиції

 

Інколи в документі може бути тільки завершальна частина, зокрема в листах, заявах з проханням без вмотивування, наказах з однією розпорядчою частиною. Наприклад:

Прошу прийняти мене на посаду секретаря-референта з 01 вересня 2012 року

Чи

ЗВІЛЬНИТИ:

Барвінську Мілену Романівну, головного інженера, з 10 травня 2012 року за власним бажанням.

 

Для наукового та ділового стилів властивою є типізація текстів – це процес створення тексту-зразка, тексту-стереотипу, на основі якого можуть бути побудовані тексти аналогічного змісту. Відповідно до цього тексти характеризуються певною стандартизацією початків і закінчень, наявністю певних специфічних зворотів, кліше.

Кліше – це сталі мовні конструкції, яким властиві постійний склад компонентів, їх порядок та звичність звучання (встановити контроль, слідством встановлено, згідно з наказом, відповідно до розпорядження, прошу надати відпустку у зв’язку..., оголосити подяку, брати до уваги, брати активну участь, вжити суворих заходів, винести сувору догану, контроль за виконанням наказу залишаю за собою, оголосити подяку особовому складу підприємства). Більшість кліше є сталими словосполученнями і потрібно знати їх відповідники в різних мовах, наприклад:

Вступать в должность В порядке исключения В случае необходимости На протяжении дня На следующий день   ставати на посаду як виняток у разі необхідності, за необхідності протягом дня наступного дня

Наявність кліше, закріплених за певною ситуацією, полегшує і скорочує процес укладання текстів, призводить до однотипності засобів в однакових ситуаціях.

 







Дата добавления: 2015-08-10; просмотров: 702. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

ТЕХНИКА ПОСЕВА, МЕТОДЫ ВЫДЕЛЕНИЯ ЧИСТЫХ КУЛЬТУР И КУЛЬТУРАЛЬНЫЕ СВОЙСТВА МИКРООРГАНИЗМОВ. ОПРЕДЕЛЕНИЕ КОЛИЧЕСТВА БАКТЕРИЙ Цель занятия. Освоить технику посева микроорганизмов на плотные и жидкие питательные среды и методы выделения чис­тых бактериальных культур. Ознакомить студентов с основными культуральными характеристиками микроорганизмов и методами определения...

САНИТАРНО-МИКРОБИОЛОГИЧЕСКОЕ ИССЛЕДОВАНИЕ ВОДЫ, ВОЗДУХА И ПОЧВЫ Цель занятия.Ознакомить студентов с основными методами и показателями...

Меры безопасности при обращении с оружием и боеприпасами 64. Получение (сдача) оружия и боеприпасов для проведения стрельб осуществляется в установленном порядке[1]. 65. Безопасность при проведении стрельб обеспечивается...

Шов первичный, первично отсроченный, вторичный (показания) В зависимости от времени и условий наложения выделяют швы: 1) первичные...

Предпосылки, условия и движущие силы психического развития Предпосылки –это факторы. Факторы психического развития –это ведущие детерминанты развития чел. К ним относят: среду...

Анализ микросреды предприятия Анализ микросреды направлен на анализ состояния тех со­ставляющих внешней среды, с которыми предприятие нахо­дится в непосредственном взаимодействии...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.01 сек.) русская версия | украинская версия