Студопедия — Теоретичні положення. Початковим пластовим тиском називається тиск в пласті на момент його розкриття (до випуску з нього будь-якої кількості флюїдів)
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Теоретичні положення. Початковим пластовим тиском називається тиск в пласті на момент його розкриття (до випуску з нього будь-якої кількості флюїдів)






 

Початковим пластовим тиском називається тиск в пласті на момент його розкриття (до випуску з нього будь-якої кількості флюїдів). Дуже часто цей тиск в процесі бурових робіт не заміряється. Крім того, не дивлячись на те, що початковий пластовий тиск був заміряний, такі дані по старих родовищах вуглеводнів, як правило, знайти дуже важко, а інколи просто не можливо. Бувають випадки, коли пластовий тиск не замірявся взагалі. Але, наявність даних про початкові пластові тиски є дуже важливою для вирішення теоретичних і практичних задач. Наприклад, для підрахунку залишкових запасів нафти статистичним методом або методом матеріального балансу необхідно мати дані про початкові пластові тиски в нафтовому покладі. Важливо ці дані також знати і при експлуатації підземних газових сховищ, тому що при закачуванні газу в природний резервуар тиск закачування не повинен перевищувати початковий пластовий тиск, що був в даному природному резервуарі.

В тектонічно-активних районах початковий пластовий тиск можна визначити за залежністю:

Рпоч = f (Н, і, g, bt) (2.1)

де Н - глибина точки визначення початкового пластового тиску в природному резервуарі, м;

і - інтенсивність локальної структури;

g - середнє значення густини пластових вод та інших флюїдів в товщі над точкою визначення початкового пластового тиску;

bt - температурний коефіцієнт.

Для визначення величин початкових пластових тисків необхідно мати значення коефіцієнту інтенсивності структури, температурного коефіцієнту і густини пластових вод.

Коефіцієнт інтенсивності структури (і) визначається за формулою:

і = (2.2)

де h - амплітуда структури, м;

S - площа структури в межах останньої замкнутої ізогіпси (можливо застосовувати екстраполяцію), в км2.

Коефіцієнт аномальності пластового тиску Ка = f (i), тобто залежить від кількісного параметра (i). На це вказують проведені дослідження в багатьох тектонічно-активних областях України і світу, наприклад, у Передкарпатському прогині, в центральній і південно-східній частинах ДДЗ (де спостерігається розвиток соляної тектоніки), в Індольському прогині, у Терсько-Каспійському прогині, у Західно-Туркменській западині та ін.

Для Внутрішньої зони Передкарпатського прогину формула залежності коефіцієнта аномальності пластового тиску від коефіцієнта інтенсивності структури має такий вигляд:

Ка = 1.1486 + 2.92773 ´ 10 –5 ´ i 2 ± 0, 03 (2.3)

де ±0.03 - середньоквадратична похибка.

Відомо, що пластовий тиск в деякій точці покладу дорівнює Pн = g× H× gв´ 10 -6 МПа, тобто: Pн = 10-5× H× gв, де H - глибина визначення пластового тиску, м; gв - середнє значення густини пластових вод у вище залягаючих відкладах, кг/м3.

Якщо ввести в цю формулу значення Ка для Внутрішньої зони Передкарпатського прогину, то одержимо:

Рпл = 0, 01× H× gв´ 10 -5× (1.1486+2.9277´ 10 -3´ i 2) (2.4)

Якщо прийняти, що gв = 1000 кг/м3 (тобто маємо справу з прісною водою), формула приймає вигляд:

Рпл = 0, 01H× (1.1486+2.9277´ 10 -3´ i 2) (2.5)

Приклад:

Підрахуємо пластовий тиск в покладі нафти Східницького родовища, структура якого має наступні кількісні параметри:

S = 31, 4 км2, h = 1100 м,

відповідно i = 35, H = 4500 м.

Таким чином,

Pпл = 45× (1, 1486+2, 9277´ 10 -3´ 352) = 53, 1 МПа

Заміряний пластовий тиск на вказаній глибині в покладі нафти Східницького родовища складає 55, 2 МПа, звідси, відносна похибка дорівнює 3, 8%.

Якщо проводити підрахунок пластового тиску за формулою Р = r× g× H, при r = 1050 кг/м3, то похибка визначення була б 14, 3%, тобто значно більша.

Якщо, у формулу визначення пластового тиску з врахуванням коефіцієнту аномальності (Ка) ввести температурний коефіцієнт bt (для Долинського родовища bt = 1, 02), а також дані про густину пластових вод (g=1050 кг/м3), то отримаємо ще точніше значення початкового пластового тиску:

Pпл = 45× (1, 1486+2, 9277´ 10 -3´ 352)´ 1, 02´ 1, 05 =

= 56, 87 МПа.

Звідси, відносна похибка дорівнює +0, 02%

Для Дніпровсько-Донецької западини залежність коефіцієнта аномальності пластових тисків від коефіцієнта інтенсивності структури (і) визначається за наступною формулою:

Ка = (2.6)

- для Зовнішньої зони Передкарпатського прогину:

Ка = 0.783+0.0567´ i ± 0.025 (2.7)

де ±0.0036 і ±0.025 - середньоквадратичні похибки.

Таким чином, формули для визначення пластових тисків для структур Дніпровсько-Донецької западини і Зовнішньої зони Передкарпатського прогину без врахування температурного коефіцієнту і при gв=1000 кг/м3, мають наступний вигляд:

Pпл= (2.8)

Pпл=0.01H(0.783+0.0567i±0.025) (2.9)







Дата добавления: 2014-11-10; просмотров: 1688. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Методы анализа финансово-хозяйственной деятельности предприятия   Содержанием анализа финансово-хозяйственной деятельности предприятия является глубокое и всестороннее изучение экономической информации о функционировании анализируемого субъекта хозяйствования с целью принятия оптимальных управленческих...

Образование соседних чисел Фрагмент: Программная задача: показать образование числа 4 и числа 3 друг из друга...

Шрифт зодчего Шрифт зодчего состоит из прописных (заглавных), строчных букв и цифр...

Особенности массовой коммуникации Развитие средств связи и информации привело к возникновению явления массовой коммуникации...

Тема: Изучение приспособленности организмов к среде обитания Цель:выяснить механизм образования приспособлений к среде обитания и их относительный характер, сделать вывод о том, что приспособленность – результат действия естественного отбора...

Тема: Изучение фенотипов местных сортов растений Цель: расширить знания о задачах современной селекции. Оборудование:пакетики семян различных сортов томатов...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.012 сек.) русская версия | украинская версия