Студопедия — АНАЛИЗ КАЧЕСТВА ДИСПАНСЕРИЗАЦИИ
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

АНАЛИЗ КАЧЕСТВА ДИСПАНСЕРИЗАЦИИ

Задача № 1 «Про ізомерні сполуки»

 

В лабораторній роботі у школяра Сашка було завдання — знайти формулу сполуки, яка містить 64,82 % Карбону (за масою), 13,6 % Гідрогену, решта – Оксиген. Йому було видано чотири пробірки з рідинами (1)–(4), які були між собою ізомерами вищезгаданого складу. Виявилося, що всі ці сполуки реагують з металічним натрієм із виділенням газу. Сашко також виявив, що рідина (1) дає пробу Лукаса (обробка речовини розчином ZnCl2 у концентрованій HCl) за звичайних умов, а сполука (3) – при нагріванні. Учитель навіть показав школярам ПМР спектри сполук (1)–(4), оскільки був упевнений, що вони їм не допоможуть. Сашко встиг запам’ятати лише те, що в спектрах сполук (2) і (3) найбільше сигналів, у сполуки (4) – трохи менше їх, а в сполуки (1) сигналів було найменше. Допоможіть Сашку знайти структурні формули цих сполук і визначити номери пробірок, у яких вони знаходяться. Відповідь обґрунтуйте.

 

Відповідь.

1 – (CH3)3COH, 2 – CH3CH2CH2CH2OH, 3 – CH3CH(OH)CH2CH3, 4 – (CH3)2CHCH2OH.

Задача № 2 «Проблеми очищення речовин…»

Перекристалізація – метод очищення речовин, що полягає у розчиненні їх у гарячому розчиннику (для неорганічних солей звичайно використовують воду) та наступному охолодженні одержаного розчину. Визначте масу MgSO4×6H2O, що містить 7% домішок, із якої при перекристалізації в інтервалі температур від 70 до 20 оС можна добути 1 кг чистого кристалогідрату. Розчинність безводного MgSO4 (у грамах на 100 г води) становить 59,0 при 70 оС та 44,5 при 20 оС.

Вважайте, що домішки при перекристалізації в осад не виділяються.

 

Відповідь.

m = 2623 г

Задача № 3 «Трохи кольорової хімії»

 

Сполуки у наведеній нижче схемі перетворень яскраво забарвлені, що й не дивно, бо всі вони містять елемент Х, назва якого переводиться з латинської мови як «кольоровий». Перетворення A в B, C та F в D проводяться із твердими речовинами, всі інші – у водних розчинах.

Сполуки А та С – кристали оранжевого кольору, причому С містить 41,26 % елементу Х, 3,20 % гідрогену, 11,11 % нітрогену, решта – оксиген.

Реакція термічного розкладу С із утворенням сіро-зеленого порошку D – один з найкрасивіших демонстраційних дослідів.

Речовина В – оксид елементу Х, має темно-червоний колір.

Е може бути виділена у вигляді великих фіолетових кристалів у формі правильних октаедрів, ці кристали містять 10,41 % елементу Х, 4,84 % гідрогену, 12,84 % сульфуру, 7,83 % калію, решта – оксиген.

F – сіро-фіолетовий осад.

G – розчинна сполука зеленого кольору.

H – жовта речовина.

Знайдіть елемент Х. Розшифруйте сполуки АH. Напишіть рівняння всіх згаданих хімічних реакцій.

 

Відповідь.

За елементним складом С встановлюємо, що це (NH4)2Cr2O7.

X - Cr; A - K2Cr2O7; B - CrO3; D - Cr2O3; E - KCr(SO4)2∙12H2O; F – Cr(OH)3; G – K3[Cr(OH)6]; H – K2CrO4.

Задача № 4 «Отруйний газ»

 

Речовина Х – отруйний газ (н. у.), що активно реагує з водою і має дуже вузький температурний інтервал рідкого стану (за нормального тиску температура кипіння лише на 4OC вища за температуру плавлення). Для добування газу Х у промисловості оксид А (w(О) = 53,33%) розчиняють у фторидній кислоті, а отриманий розчин B обробляють розчином BaCl2. Осад C, що утворюється, відфільтровують, висушують і нагрівають до 300 OC; при цьому утворюються газ Х і твердий залишок D.

1) Визначте сполуки АD та газ Х. Відповідь обґрунтуйте розрахунками.

2) Наведіть хімічні рівняння для всіх згаданих перетворень.

3) Яку просторову будову мають молекули газу Х та аніон солі С?

4) Напишіть рівняння реакцій, що можуть відбуватися при взаємодії Х з водою. Які з цих реакцій є зворотними?

 

Розв’язок.

1) X – SiF4, A – SiO2, B – H2SiF6, C – BaSiF6, D – BaF.

2) SiO2 + 6HF = H­2SiF6

BaCl2 + H2SiF6 = 2HCl + BaSiF6

BaSiF6 = BaF2 + SiF4

3) SiF4 – тетраедр з атомом силіцію в центрі та атомами флуору в вершинах;

[SiF6]2- - октаедр з атомом силіцію в центрі та атомами флуору в вершинах.

4) SiF4 + 2H2O = SiO2 + 4HF або SiF4 + 3H2O = H2SiO3 + 4HF – зворотній процес

3SiF4 + 2H2O = 2H2SiF6 + SiO2 або 3SiF4 + 3H2O = 2H2SiF6 + H2SiO3 – незворотній процес.

Задача № 5 «Органічний ланцюг»

 

Розшифруйте ланцюг таких перетворень:

 

 

Відомо, що А та G — вуглеводні, що мають однакову формулу С4Н6. А дає осад з амоніачним розчином арґентум оксиду, а G – ні.

Напишіть рівняння реакцій та назвіть органічні сполуки АG.

Розв’язок.

Задача № 6 «Трохи про ціаніди…»

У шкільному курсі хімії вивчають реакції нейтралізації – взаємодію основ з кислотами з утворенням солей і води. Проте нерідко реакція може проходити і в зворотному напрямі; відбувається гідроліз відповідної солі. У 100 мл води за стандартних умов розчинили 6,5 г KCN. (Змінами об’єму при розчиненні знехтуйте.)

1. Обчисліть масову частку та молярну концентрацію KCN в утвореному розчині.

2. Напишіть молекулярне та скорочене йонне рівняння гідролізу калій ціаніду.

3. Обчисліть константу гідролізу, врахувавши, що константа дисоціації HCN Ка =1.3 ∙ 10-9 моль/л, а йонний добуток води Kw = 10-14 моль22.

4. Обчисліть ступінь гідролізу калій ціаніду в утвореному розчині.

5. Обчисліть рН розчину KCN.

6. Чому KCN гідролізує, а KCl – ні?

7. Яким стане рН розчину, якщо до нього додати ще 0,01 моль HCN?

 

Розв’язок.

1. KCN + H20 = KOH + HCN

CN- + H2O = HCN + OH-

2. w (KCN) = 6.5/106.5 = 6.1 %

C (KCN) = (6.5/65)/0.1 = 1 моль/л

3. Kh = = Kw / Kа = 10-14/1.3 ∙ 10-9 = 7.7 ∙ 10-6 моль/л

4. Нехай прогідролізувало х моль/л KCN, тоді

Для малих значень х Khх 2 Звідки х = 2,8 ∙ 10-3 моль/л

α = 2,8 ∙ 10-3 /1 = 0,28 %

5. [OH-] = = 2,8 ∙ 10-3 M

pOH = 2.55

pH = 14-2.55 = 11.45

6. Хлорид не гідрлізує, оскільки хлорид на кислота є сильною і її утворення не зміщує рівновагу, на відміну від ціанідної кислоти що дисоціює слабко.

7. Наявність солі з однойменним йоном подавляє дисоціацію кислоти. Тому

[OH-] = = = 7.7 ∙ 10-5 моль/л pH = 9.89

Задача № 7 «І в хімічних реакціях буває порядок…»

У реакції n АВ, яка має цілий порядок, концентрація вихідної речовини 1,5 моль∙л–1 була досягнута за 3 хв при її початковій концентрації 3,0 моль∙л–1 та за 4,5 хв при початковій концентрації 6,0 моль∙л–1.

1. Знайдіть порядок указаної реакції.

У певний момент часу швидкість витрачання А становила 0,8 моль∙л–1∙хв–1.

2. Знайдіть швидкість утворення В у цей момент.

3. За який час буде досягнуто концентрацію вихідної речовини 2,0 моль∙л–1 при її початковій концентрації 3,0 моль∙л–1?

4. Знайдіть відношення часу напівперетворення () до часу перетворення речовини на третину () для цієї реакції. Чи залежить це відношення від початкової концентрації вихідної речовини?

5. Чи залежить величина від порядку реакції? Для відповіді на це питання знайдіть для реакції, яка має порядок, що дорівнює іншому цілому числу.

Розв’язок.

1. З умови задачі зрозуміло, що в другому досліді концентрація 3,0 моль∙л–1 була досягнута за 4,5 – 3 = 1,5 хв, і це час напівперетворення при початковій концентрації 6,0 моль∙л–1. А 3 хв – це час напівперетворення при початковій концентрації 3,0 моль∙л–1. Отже час напівперетворення залежить від початкової концентрації речовини, причому обернено пропорційно . Для реакції першого порядку кінетичне рівняння має вигляд , час напівперетворення , від порядку не залежить. Для реакції другого порядку кінетичне рівняння дає час напівперетворення , тобто час напівперетворення обернено пропорційний концентрації вихідної речовини, тож реакція має другий порядок.

2. Із стехіометрії реакції А→В випливає, що швидкість витрачання А буде в разів більшою від швидкості утворення В, тобто остання становитиме 0,8/ моль∙л–1∙хв–1.

3. Для вказаної реакції другого порядку л∙моль–1∙хв–1, звідки час, за який концентрація А зменшилася до 2,0 моль/л (фактично вона становить 2/3 , а перетворення відбулося на одну третину)

4. Для реакції другого порядку , від початкової концентрації не залежить.

5. Перевіримо, чи залежить від початкової концентрації для реакції іншого цілого порядку, наприклад, першого: ;

.

Можна зробити висновок, що величина не залежить від початкової концентрації, але залежить від порядку реакції.

 

АНАЛИЗ КАЧЕСТВА ДИСПАНСЕРИЗАЦИИ




<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Проектирование конструкции киля и стабилизатора | Исследование разветвленной цепи постоянного тока

Дата добавления: 2015-10-15; просмотров: 348. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Броматометрия и бромометрия Броматометрический метод основан на окислении вос­становителей броматом калия в кислой среде...

Метод Фольгарда (роданометрия или тиоцианатометрия) Метод Фольгарда основан на применении в качестве осадителя титрованного раствора, содержащего роданид-ионы SCN...

Потенциометрия. Потенциометрическое определение рН растворов Потенциометрия - это электрохимический метод иссле­дования и анализа веществ, основанный на зависимости равновесного электродного потенциала Е от активности (концентрации) определяемого вещества в исследуемом рас­творе...

Подкожное введение сывороток по методу Безредки. С целью предупреждения развития анафилактического шока и других аллергических реак­ций при введении иммунных сывороток используют метод Безредки для определения реакции больного на введение сыворотки...

Принципы и методы управления в таможенных органах Под принципами управления понимаются идеи, правила, основные положения и нормы поведения, которыми руководствуются общие, частные и организационно-технологические принципы...

ПРОФЕССИОНАЛЬНОЕ САМОВОСПИТАНИЕ И САМООБРАЗОВАНИЕ ПЕДАГОГА Воспитывать сегодня подрастающее поколение на со­временном уровне требований общества нельзя без по­стоянного обновления и обогащения своего профессио­нального педагогического потенциала...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.012 сек.) русская версия | украинская версия