Студопедия — Данило Романович Галицький
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Данило Романович Галицький






Галицько-Волинське князівство

Після смерті князя Романа Мстиславича у 1205 р. його жінка і маленькі діти (Данилові було всього 4 роки, а Василькові — 2) не змогли втримати владу. Галицько-Волинська держава розпалася.

З новою силою розгорілася боротьба за Київ. Чер­нігівський князь Всеволод Чермний переміг київського князя. Рід Ольговичів досягнув небувалої могутності, під його владою були Чернігів, Київ, Переяслав, Володимир і Галич.

Галицьким князівством заволоділи представники ди­настії Ольговичів, три брати Ігоревичі — діти новгород-сіверського "князя Ігоря Святославича, онуки Ярослава Осмомисла. Вони, за свідченням літописця, вбили 500 бояр. Бояри вступили у змову з польськими та угорсь­кими феодалами, яким удалося заволодіти Галицькою зем­лею і частиною Волині.

Лише в 1219 р. Галицька земля здобула незалежність. Мстислав Мстиславич Удатний, який раніше князював у Новгороді, очолив визвольну боротьбу проти угорських і польських феодалів, яка завершилася їх розгромом і виг­нанням з Галицької землі.

Позиції князівської влади у Галичині значно зміцніли. Мстислав з допомогою свого зятя Данила Романовича ус­пішно відбив напади польських та угорських військ.

Останні роки свого життя Мстислав Удатний (помер в 1228 р.) провів на Пониззі, передавши перед цим кня­зювання в Галичі угорському королевичу Андрію, який був одружений з іншою його донькою.

 

Могутність Галицько-Волинської держави відновлюється під кінець 30-х рр. XIII ст. Спираючись на підтримку населення міст і служилого боярства, Данило у 1238 р. зайняв Галич. Він правив князівством до своєї смерті в 1264 р.

Весною 1238 р. військова дружина Данила Романовича вщент розгромила німецьких рицарів, що незадовго перед цим заволоділи містом Дорогичином на крайній півночі Волинської землі. Поразка у Дорогичинській битві, під час якої потрапило в полон багато німців на чолі з їхнім командиром Бруно, назавжди відбила охоту в німецьких феодалів зазіхати на волинські землі.

Рух Батиєвої орди взимку 1241 р. завдав великої шкоди Галицько-Волинським землям. Багато міст і замків було зруйновано вщент. Лише замок в Кременці, розташований на високій горі, зміг відбити приступи монголів.

Скориставшись втечею князя Данила до Угорщини, вла­ду в Галицькій землі знову захопили бояри. Зокрема, боя­рин Доброслав Судич узяв Пониззя з його центром містом Бакотою. Повернувшись з Угорщини, Данило восени 1241 року посилає в Бакоту свого канцлера ("печатника") Кирила, який прогнав Доброслава з Пониззя. Данило покарав також князів Болохівської землі (у верхів'ях річок Случ, Тетерів, Південний Буг), які стали служити татарам.

У 1245 р. папа Інокентій IV спорядив спеціальну місію на чолі з Плано Карпіні, яка повинна була побувати на Русі та в Золотій Орді. Плано Карпіні зустрівся в дорозі з Данилом Романовичем, який повертався із Сарая-Бату. Во­ни вели переговори про союз католицизму з православ'ям. Князь Данило після цього послав своїх представників до глави римо-католицької церкви.

 

Данило Романович вів активну зовнішню політику, навіть втручався у справи Центральної Європи. Так, коли поча­лася боротьба за "австрійську" спадщину, Данило одружив свого сина Романа в 1252 р. з Гертрудою, спадкоємницею місцевої правлячої династії. Але Роман, під тиском ворогів, змушений був покинути Відень, після чого Данило посадив його на князювання в Литві.

На початку 50-х років XIII ст. золотоординці нама­галися зміцнити свої позиції на території Південної Русі-України. У Придніпров'я прийшло кочувати дві монголо-татарські орди. Галицько-Волинська держава залишилася віч-на-віч з наймогутнішим у тодішньому світі супротив­ником.

Князь сподівався на підтримку християнських держав Європи у боротьбі проти монгольського панування. Саме тому Данило Романович був змушений відновити зв'язки з папою, які почали налагоджуватися завдяки місії Плано Карпіні.

У 1253 р. папа Інокентій IV оголосив хрестовий похід проти монголо-татар, закликавши взяти в ньому участь християн багатьох країн Європи.

У 1254 р. у місті Дорогичині (місто знаходилося на крайній півночі князівства) під час походу галицько-волин­ської дружини на ятвягів представники папи здійснили коронацію Данила Романовича. Але згодом, переконав­шись у нездатності папи організувати хрестовий похід про­ти Золотої Орди, Данило припиняє стосунки з папою. Коронація у Дорогичині справила велике враження на галицького літописця. Відтоді літописець велично нази­ває Данила Романовича королем.

 

В 1254 р. монгольський воєначальник Куремса зі своєю ордою підійшов до Бакоти на Дністрі. На бік ординців перейшов "старший города". Потім загони Куремси з'явилися під Володимиром-Волинським та Луцьком. Жителі цих міст відбили нападників.

Данило Романович виступив проти орди Куремси. Гали­цько-волинське військо розділилося: полки Лева Дани­ловича вступили на Побужжя і "повоювали там татарських людей", полки Данила і Василька дали бій Куремсі у Болохівській землі й перемогли його.

Навесні 1255 р. син Данила Галицького Шварно про­сунувся на схід, до річок Случ і Тетерів, та здобув Болохівську землю. Літописець називає 14 великих міст, захоп­лених галицько-волинським військом. Болохівська земля була остаточно приєднана до Галицько-Волинського князівства, а її бунтівне боярство суворо покаране. Орда Куремси повернулася в місця своїх кочовищ.

Нові спроби підкорити Галицько-Волинське князівство пробив монголо-татарський воєначальник Бурундай. У 1259 році, вирушаючи в Польщу, він зажадав, щоб галицько-волинські князі на знак своєї покори вийшли йому назустріч. Данило Романович, не бажаючи коритись Бурундаю, поїхав до Угорщини. Інші ж князі прийшли з покорою до Бурундая. На вимогу ординців було зруйновано укріплення Львова, Луцька та інших міст.







Дата добавления: 2015-09-06; просмотров: 516. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

МЕТОДИКА ИЗУЧЕНИЯ МОРФЕМНОГО СОСТАВА СЛОВА В НАЧАЛЬНЫХ КЛАССАХ В практике речевого общения широко известен следующий факт: как взрослые...

СИНТАКСИЧЕСКАЯ РАБОТА В СИСТЕМЕ РАЗВИТИЯ РЕЧИ УЧАЩИХСЯ В языке различаются уровни — уровень слова (лексический), уровень словосочетания и предложения (синтаксический) и уровень Словосочетание в этом смысле может рассматриваться как переходное звено от лексического уровня к синтаксическому...

Плейотропное действие генов. Примеры. Плейотропное действие генов - это зависимость нескольких признаков от одного гена, то есть множественное действие одного гена...

Тема 2: Анатомо-топографическое строение полостей зубов верхней и нижней челюстей. Полость зуба — это сложная система разветвлений, имеющая разнообразную конфигурацию...

Виды и жанры театрализованных представлений   Проживание бронируется и оплачивается слушателями самостоятельно...

Что происходит при встрече с близнецовым пламенем   Если встреча с родственной душой может произойти достаточно спокойно – то встреча с близнецовым пламенем всегда подобна вспышке...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.009 сек.) русская версия | украинская версия