Студопедия — Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги






Дебіторська заборгованість за товари, роботи та послуги вини­кає, коли підприємство реалізує товари в кредит, тобто з відстро­ченням платежу.

Для бухгалтерського обліку дебіторської заборгованості вико­ристовується рахунок 36 "Розрахунки з покупцями та замовни­ками", який має два субрахунки:



Розділ З


361 "Розрахунки з вітчизняними покупцями";

362 "Розрахунки з іноземними покупцями".

За дебетом рахунка 36 "Розрахунки з покупцями та замовни­ками" відображається вартість реалізованої продукції, товарів, виконаних робіт, наданих послуг, яка включає податок на дода­ну вартість, акцизи та інші податки, збори (обов'язкові платежі), що підлягають перерахуванню до бюджетів та позабюджетних фондів і включені до вартості реалізації.

Поточна дебіторська заборгованість за продукцію, товари, ро­боти, послуги визнається активом одночасно з визнанням доходу від реалізації продукції, товарів, робіт і послуг.

Продаж товарів, робіт або послуг відображається записом:

Д-т 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками" К-т 70 "Доходи від реалізації"

На суму ПДВ:

Д-т 70 "Доходи від реалізації"

К-т 641 "Розрахунки за податками" (аналітичний рахунок "Розрахунки за податком на додану вартість")

Одночасно відображається собівартість реалізованих товарів, робіт або послуг:

Д-т 90 "Собівартість реалізації"

К-т 26 "Готова продукція"

К-т 27 "Продукція сільськогосподарського виробництва"

К-т 28 "Товари"

За кредитом рахунка 36 "Розрахунки з покупцями та замов­никами" відображається погашення дебіторської заборгованості.

Якщо дебіторська заборгованість погашається грошовими кош­тами, які надійшли на рахунки підприємства в банківських уста­новах або в касу, складається запис:

Д-т ЗО "Каса"

Д-т 31 "Рахунки в банках"

К-т 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками"


Облік дебіторської заборгованості



Погашення дебіторської заборгованості взаємозарахуванням відображається таким записом:

Д-т 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками"

Д-т 68 "Розрахунки за іншими операціями"

К-т 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками"

Для обліку векселів одержаних використовують:

субрахунок 162 "Довгострокові векселі одержані"; рахунок 34 "Короткострокові векселі одержані".

На субрахунку 162 "Довгострокові векселі одержані" ведеться облік векселів, одержаних у забезпечення довгострокової дебі­торської заборгованості.

На рахунку 34 "Короткострокові векселі одержані" ведеться облік заборгованості покупців, замовників та інших дебіторів за відвантажену продукцію (товари), виконані роботи, надані по­слуги та за іншими операціями, яка забезпечена векселями.

Рахунок 34 "Короткострокові векселі одержані" має такі суб­рахунки:

341 "Короткострокові векселі, одержані в національній ва­люті";

342 "Короткострокові векселі, одержані в іноземній валюті".

За дебетом рахунка 34 "Короткострокові векселі одержані" відображається отримання векселя за продані товари (роботи, послуги) та за іншими операціями, за кредитом — отримання коштів у погашення векселів, погашення отриманим векселем кредиторської заборгованості, продаж векселя третій стороні тощо.

Аналітичний облік на субрахунку 162 та рахунку 34 ведеться за кожним одержаним векселем.

При реалізації продукції, товарів, робіт, послуг на суму, за­безпечену векселями, у бухгалтерському обліку робиться запис:

Д-т 34 "Короткострокові векселі одержані" К-т 70 "Доходи від реалізації" з одночасним списанням собівар­тості реалізованих товарів, робіт та послуг



Розділ З


Якщо підприємство відображає реалізацію продукції, робіт та послуг в обліку в міру пред'явлення розрахункових документів покупцям (замовникам), то при одержанні векселів необхідно зро­бити запис:

Д-т 34 "Короткострокові векселі одержані"

К-т 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками"

Аналогічно в бухгалтерському обліку відображаються опера­ції, пов'язані з одержанням векселів у забезпечення інших видів дебіторської заборгованості.

Наприклад, забезпечення дебіторської заборгованості за здані в оренду приміщення векселем відображається записом:

Д-т 34 "Короткострокові векселі одержані" К-т 37 "Розрахунки з різними дебіторами"

При погашенні заборгованості, забезпеченої векселями, необ­хідно зробити такі записи:

1) при погашені векселя грошовими коштами:

Д-т ЗО "Каса"

К-т 31 "Рахунки в банках"

К-т 34 "Короткострокові векселі одержані"

2) при погашенні векселя іншим чином:

Д-т 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" Д-т 68 "Розрахунки за іншими операціями" К-т 34 "Короткострокові векселі одержані"

Розрізняють векселі відсоткові та безвідсоткові.

Відсотковий вексель — це вексель, на якому зазначені сума погашення та відсоток, який буде сплачено векселеодержувачу за відстрочення платежу. Доходи за відсотковим векселем нара­ховують у момент погашення векселя.

Якщо підприємство отримує безвідсотковий вексель, то вар­тість погашення дорівнює номінальній вартості та вже включає відсотки.


Облік дебіторської заборгованості



Товариство може продати вексель, який було отримано у за­безпечення дебіторської заборгованості, достроково, до закінчен­ня терміну його сплати.

У бухгалтерському обліку цю подію буде відображено такими записами:

— на суму отриманих грошових коштів:

Д-т 31 "Рахунки в банках"

К-т 34 "Короткострокові векселі одержані"

— на суму дисконту:

Д-т 94 "Інші витрати операційної діяльності" К-т 34 "Короткострокові векселі одержані"

Продаж отриманих векселів фінансовим установам та банкам називається дисконтуванням векселя.

Продаж векселя дає векселеодержувачу можливість раніше отримати гроші за реалізовані товари та утворює умовне зобо­в'язання перед третьою стороною. Це означає, що векселеодер-жувач бере на себе зобов'язання щодо сплати за векселем третій стороні, якщо векселедавець не зможе вчасно його погасити.

Умовні забезпечення обліковуються на забалансовому рахун­ку 05 "Гарантії та забезпечення надані" й розкриваються підприєм­ством у Примітках до фінансових звітів.

Оперативний контроль за платежами за одержаними векселя­ми ведеться за допомогою картотеки, упорядкованої за строками погашення заборгованості.

Одержані векселі зберігаються підприємством самостійно або передаються на зберігання банку. Векселі, що перебувають на підприємстві, зберігаються в його касі нарівні з готівкою. На всі векселі, що зберігаються на підприємстві, складаються описи, де вказуються назва платника, сума і строк погашення заборгова­ності за векселем. При погашенні заборгованості, забезпеченої векселями, в опису роблять відповідну помітку і зазначають дату виписки банку або іншого належного документа.

Якщо одержані підприємством векселі здаються на збережен­ня банку, в регістрах аналітичного обліку робиться помітка про відповідний документ, одержаний від банку. Суми винагороди,



Розділ З


сплачені банку за послуги зі зберігання векселів, відносяться на рахунок 94 "Інші витрати операційної діяльності".

Бланки векселів є бланками суворої звітності, для їх обліку використовується забалансовий рахунок 08 "Бланки суворого обліку". Аналітичний на рахунку ведеться за видами бланків.







Дата добавления: 2015-09-04; просмотров: 2448. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Неисправности автосцепки, с которыми запрещается постановка вагонов в поезд. Причины саморасцепов ЗАПРЕЩАЕТСЯ: постановка в поезда и следование в них вагонов, у которых автосцепное устройство имеет хотя бы одну из следующих неисправностей: - трещину в корпусе автосцепки, излом деталей механизма...

Понятие метода в психологии. Классификация методов психологии и их характеристика Метод – это путь, способ познания, посредством которого познается предмет науки (С...

ЛЕКАРСТВЕННЫЕ ФОРМЫ ДЛЯ ИНЪЕКЦИЙ К лекарственным формам для инъекций относятся водные, спиртовые и масляные растворы, суспензии, эмульсии, ново­галеновые препараты, жидкие органопрепараты и жидкие экс­тракты, а также порошки и таблетки для имплантации...

Влияние первой русской революции 1905-1907 гг. на Казахстан. Революция в России (1905-1907 гг.), дала первый толчок политическому пробуждению трудящихся Казахстана, развитию национально-освободительного рабочего движения против гнета. В Казахстане, находившемся далеко от политических центров Российской империи...

Виды сухожильных швов После выделения культи сухожилия и эвакуации гематомы приступают к восстановлению целостности сухожилия...

КОНСТРУКЦИЯ КОЛЕСНОЙ ПАРЫ ВАГОНА Тип колёсной пары определяется типом оси и диаметром колес. Согласно ГОСТ 4835-2006* устанавливаются типы колесных пар для грузовых вагонов с осями РУ1Ш и РВ2Ш и колесами диаметром по кругу катания 957 мм. Номинальный диаметр колеса – 950 мм...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.01 сек.) русская версия | украинская версия