Студопедия — Класифікація за призначенням і структурою
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Класифікація за призначенням і структурою






Призначення рахунку свідчить про зміст дебету і кредиту, характер операцій, які на ньому відображаються, залишок (сальдо) на рахунку і його відображення в балансі. Призначення рахунку обумовлює його структуру, т. е. порядок побудови для відображення запису по дебету і по кредиту.

Зміст і призначення рахунків у свою чергу виявляють будову рахунків або їх структуру, т. е. характер і значення їхніх дебетових і кредитових записів і залишків, місце в балансі. Різні рахунки мають різну будову. Одні види рахунків по будову можуть мати тільки дебетові залишки і є активними, інші - тільки кредитові залишки і є пасивними.

Основні рахунки характеризують склад і структуру активів, капітал, забезпечення і зобов'язання. На підставі основних рахунків складають баланс підприємства. Основні рахунки по своєму призначенню можуть бути: інвентарними (матеріальними); грошовими, розрахунковими і рахунками капіталу.

Інвентарні рахунки призначені для обліку і руху матеріальних цінностей, які належать підприємству.

Рахунки, які призначені для обліку розрахункових операцій, відображають стан відносин між підприємством і іншими учасниками господарського процесу (постачальниками, покупцями, бюджетом, банками, працівниками). До цієї групи належать не тільки розрахункові рахунки у вузькому розумінні цього слова (дебітори, кредитори), а також всі рахунки, на яких враховується заборгованість цього підприємства іншим підприємствам, або інших підприємств даному по операціях спеціального характеру, наприклад по позиках, платежах до бюджету.

Регулюючі рахунки призначені для обліку сум, на які необхідно зменшити або збільшити залишок по основних рахунках, з метою їх уточнення.

Засоби підприємства відображаються в одній незмінній оцінці. Проте в результаті господарських операцій здійснюється зміна оцінки окремих груп засобів, наприклад, зменшення первинної вартості основних засобів через знос, зменшення розміру прибутку в результаті її користування або внесення до бюджету відрахувань з прибутку.

Для обліку подібних змін в оцінки окремої статі балансу і використовуються регулюючі рахунки. Вони самостійно не відображають рух засобів підприємства, а тільки регулюють (коригують, уточнюють - шляхом зменшення або збільшення) оцінку засобів або джерел на тих рахунках, на додаток до яких вони відкриваються.

На регулюючих рахунках враховується тільки різниця в цінах або фактична сума використаного прибутку, сума, на яку необхідно зменшити або збільшити залишки на основних рахунках, щоб отримати залишок в необхідних цінах або щоб отримати суму не використаного прибутку.

Оскільки вони зменшують залишок на відповідних рахунках, їх називають контрарними. Призначені вони для обліку сум, на які необхідно зменшити залишок на відповідних основних рахунках, які нами регулюються. Вони підрозділяються на котрактивні і контрпасивні. Розрізняються котрактивні від контрпасивних рахунків місцем їх розміщення в балансі.

Контрактівні рахунки знаходяться в активі балансу, хоча за формою записів на них вони є пасивними (рахунок 13).

Контрпасивні рахунки розміщуються в пасиві балансу, хоча є активними (рахунок 46).

Операційні рахунки призначені для проміжного накопичення витрат і прибутків по окремих господарських операціях. Більшість з цих рахунків не мають початкового і кінцевого сальдо. Операційні рахунки діляться: на розподільчі і калькуляційні рахунки.

Розподільчі рахунки призначені для обліку витрат, які вимагають перерозподілу, тому що на момент їхнього створення не можуть бути віднесені на відповідні рахунки. Розподільчі рахунки діляться на збірно-розподільчі і бюджетно-розподільчі (звітно-розподільчі) рахунки.

Збірно-розподільчі рахунки накопичують витрати протягом певного періоду, які потім з певною базою розподіляються і переносяться на інші рахунки (рахунок 91).

Бюджетно-розподільчі рахунки призначені для обліку сум витрат (прибутків), які виплачуються або надходять одноразово, але по своєму економічному змісту не можуть бути одночасно віднесені до складу витрат (прибутків) поточного звітного періоду, а вимагають розподілу між декількома звітними періодами (рахунки 39, 69).

Калькуляційні рахунки призначені для обліку витрат по окремих статтях калькуляції і визначення собівартості по операціях (процесам) заготовляння матеріалів, виробництва продукції, придбання товарів, виконання робіт або надання послуг. По дебету калькуляційних рахунків збираються всі понесені витрати, які формують собівартість приобретенных матеріалів, виготовленої продукції.

Фінансово-результативні рахунки використовуються для відображення і порівняння витрат і прибутків. Такі рахунки ділять на операційно-результативні і фінансово-результативні рахунки.

Фінансово-результативні рахунки призначені для обліку і контролю прибутку і збитку як фінансових результатів господарської діяльності підприємства. Рахунок 44. Він призначений для обліку фінансових результатів господарської діяльності підприємства і виявлення чистого прибутку або збитку, в кредиті відображаються прибутки, в дебеті - збитки або користування прибутку.

Рахунок може бути активним або пасивним; кредитовий залишок (перевищення прибутку над збитком) означає чистий прибуток, а дебетовий (перевищення збитків над прибутком) - чистий збиток.

 







Дата добавления: 2015-09-04; просмотров: 449. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...

Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Концептуальные модели труда учителя В отечественной литературе существует несколько подходов к пониманию профессиональной деятельности учителя, которые, дополняя друг друга, расширяют психологическое представление об эффективности профессионального труда учителя...

Конституционно-правовые нормы, их особенности и виды Характеристика отрасли права немыслима без уяснения особенностей составляющих ее норм...

Толкование Конституции Российской Федерации: виды, способы, юридическое значение Толкование права – это специальный вид юридической деятельности по раскрытию смыслового содержания правовых норм, необходимый в процессе как законотворчества, так и реализации права...

Тема 5. Организационная структура управления гостиницей 1. Виды организационно – управленческих структур. 2. Организационно – управленческая структура современного ТГК...

Методы прогнозирования национальной экономики, их особенности, классификация В настоящее время по оценке специалистов насчитывается свыше 150 различных методов прогнозирования, но на практике, в качестве основных используется около 20 методов...

Методы анализа финансово-хозяйственной деятельности предприятия   Содержанием анализа финансово-хозяйственной деятельности предприятия является глубокое и всестороннее изучение экономической информации о функционировании анализируемого субъекта хозяйствования с целью принятия оптимальных управленческих...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.011 сек.) русская версия | украинская версия