Студопедия — Становлення соціалістичного тоталітаризму в країнах Східної і Південно-Східної Європи. Роль СРСР в утвердженні тоталітаризму в Східній і Південно-Східної Європі.
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Становлення соціалістичного тоталітаризму в країнах Східної і Південно-Східної Європи. Роль СРСР в утвердженні тоталітаризму в Східній і Південно-Східної Європі.






Після ліквідації нацизму й відновлення національної незалежності у країнах Південно-Східної Європи у 1943-1945 рр. владу завоювали уряди; Національних фронтів, і на зміну старому ладові прийшов новий, під назвою "народна демократія".

Поступово провідну роль почали відігравати марксистські партії. Вони вбачали у ладі "народної демократії" перехідний етап до соціалізму. Комуністи націоналізували власність національної буржуазії (використали її підприємницьку ініціативу для розв'язання завдань відбудови господарства) і повели наступ на її політичні та економічні позиції.

Цей процес відбувався в 1945-1946 рр» Водночас ущемлювалися права буржуазних і дрібнобуржуазних партій, які змушені були перейти в опозицію, а їхніх лідерів, котрі не емігрували, заарештовували.

З 1947-1948 рр. у цих країнах реалізується ленінський план будівництва соціалізму, тобто розпочинаються індустріалізація і кооперація сільського господарства. Колективізація мала примусовий, насильницький характер. Усі методи й форми колгоспного будівництва в СРСР переносились у ці країни. Практично в кожній із них склалися культи власних вождів — Б. Берута (Польща), К. Готвальда (Чехо-Словаччина), М„ Ракоші (Угорщина) та ін.

Таким чином, у більшості країн Східної і Півден-но-Східної Європи на кінець 40-х років запанував державний устрій тоталітарного типу, влаштований на радянський взірець. Цей устрій одразу ж був приречений на перманентні соціально-політичні кризи.

У 50-ті роки у країнах Східної Європи почала наростати внутрішня нестабільність, зумовлена кількома причинами. По-перше, смерть Сталіна 1953 р. і початок "відлиги" в СРСР привели до деякої лібералізації політичного курсу керівництва країн регіону. По-друге, індустріалізація за радянським взірцем, що здійснювалась у країнах Східної Європи, призвела до значного погіршення матеріального становища насамперед селянства, оскільки основні капіталовкладення спрямовувались у промисловість. Хоча становище робітників і службовців, як засвідчили події у Польщі та НДР, було не набагато кращим. По-третє, економічні реформи у 50-ті роки практично зводились нанівець догматичним втручанням вищого партійного керівництва, що призводило до авантюристичної політики у сфері економіки. Вчетверте, на вияв внутрішньої нестабільності вплинули успіхи країн Західної Європи у відновленні економіки в повоєнний період.

АБО

У результаті перемоги над фа­шизмом у другій світовій війні в краї­нах Центральної, Східної і Південно-Східної Європи склалася нова по­літична ситуація. Визволення цих країн супроводжувалось віднов­ленням незалежності або зміною по­літичного режиму, там де вона збе­рігалась. У всіх визволених країнах утвердилось загальне виборче пра­во і багатопартійність, були прове­дені аграрні реформи, ліквідовано велике землеволодіння, націоналізо­вана власність колабораціоністів і фа­шистів. Лад, який утвердився в краї­нах Східної Європи, отримав назву народної демократії. Народна демо­кратія вважалась перехідним станом суспільства, яке відкидає тоталі­таризм і прагне демократичного іде­алу. До влади в цих країнах прийш­ли антифашистські сили — комуніс­тичні, соціал-демократичні, ради­кальні партії, у більшості країн об'є­днані в народні (національні) фрон­ти. Значну роль у народних фрон­тах відігравали комуністичні партії.

Пориваючи з фашизмом і авто­ритарними режимами, населення Східної Європи пов'язувало своє життя з демократією, пропонуючи різні модифікації цієї генеральної ідеї суспільного розвитку. В цих умовах комуністи, які займали крайні ліві позиції на політичній арені, зробили спробу з'єднати ос­новні положення марксизму з но­вими політичними реаліями.

У міру того, як вирішувались загальнонаціональні завдання, між членами коаліцій Народного фрон­ту наростали протиріччя. Такий роз­виток подій був закладений при­родою народної демократії, яка була не представницькою, а «де­мократією за згодою».

У процес утворення представ­ницької демократії втрутився Ра­дянський Союз. Радянська армія, що знаходилась на території Схід­ної Європи, істотно впливала на політичну ситуацію, забезпечую­чи могутню підтримку прокомуніс­тичним силам у цих країнах. Навіть там, де комуністи спочатку не мали переваги в парламенті (По­льща, Угорщина), завдяки радян­ському тиску вони контролювали важливі посади міністрів внут­рішніх справ, державної безпеки, збройних сил.

У той час, як комуністи корис­тувались підтримкою СРСР, а праві сили були дискредитовані в роки війни співробітництвом з фашиз­мом, центристські сили опинились в скрутному становищі. Західні де­мократії відмовились їх підтриму­вати і вони були розколоті й підко­рені комуністами. Коли почалась «холодна війна», спираючись вже на завойовані позиції і прямий тиск з Москви, комуністи легко і без кровопролиття встановили свою владу протягом 1947-1948 рр.

Прийшовши до влади, компартії приступили до побудови соціаліз­му. Відбувалась прискорена націоналізація великої та середньої про­мисловості, здійснювались репресії проти союзників комуністів по На­родному фронту. У 1947 р. на на­раді комуністичних і робітничих партій радянське керівництво в особі Жданова і Маленкова зажа­дало від «братніх партій» здійснен­ня повної націоналізації, ліквідації коаліційних урядів, ліберальних і соціал-демократичних партій. Но­вий орган, утворений на нараді — Комінформбюро — вимагав визна­ти радянський зразок побудови соціалізму єдино можливим. В Угорщині, Румунії, Югославії, Ал­банії було ліквідовано багато партійність. У Чехословаччині, НДР, Польщі, Болгарії різні політичні партії стають частинами керованих комуністами коаліцій. Вся повнота влади була сконцентрована в ру­ках виконавчого апарату, який практично злився з апаратом ком­партійним. З'явились місцеві «Ста­ліни». Тим самим, з демократією було покінчено, хоча при цьому формально зберігались конститу­ція, загальне виборче право, регу­лярно проводились вибори. В га­лузі економіки почалось проведен­ня індустріалізації й колективізації. Ринкова економіка була замінена плановою. Відбулась кардинальна зміна соціальної структури суспіль­ства. Зникли класи підприємців і значною мірою самостійність се­лян. Більша частина працездатно­го населення була зайнята в дер­жавному секторі.

 







Дата добавления: 2015-09-04; просмотров: 880. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

Образование соседних чисел Фрагмент: Программная задача: показать образование числа 4 и числа 3 друг из друга...

Шрифт зодчего Шрифт зодчего состоит из прописных (заглавных), строчных букв и цифр...

Краткая психологическая характеристика возрастных периодов.Первый критический период развития ребенка — период новорожденности Психоаналитики говорят, что это первая травма, которую переживает ребенок, и она настолько сильна, что вся последую­щая жизнь проходит под знаком этой травмы...

Опухоли яичников в детском и подростковом возрасте Опухоли яичников занимают первое место в структуре опухолей половой системы у девочек и встречаются в возрасте 10 – 16 лет и в период полового созревания...

Способы тактических действий при проведении специальных операций Специальные операции проводятся с применением следующих основных тактических способов действий: охрана...

Искусство подбора персонала. Как оценить человека за час Искусство подбора персонала. Как оценить человека за час...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.009 сек.) русская версия | украинская версия