Студопедия — Боротьба провідних країн за світове лідерство та формування блокової системи міжнародних відносин. Створення військово-політичних союзів.
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Боротьба провідних країн за світове лідерство та формування блокової системи міжнародних відносин. Створення військово-політичних союзів.






1. Співвідношення сил у Європі

Поразка Росії в Кримській війні 1853—1856 рр., об'єднання Німеччи­ни та Італії, поразка Франції у франко-прусській війні 1870—1871 рр. при­звели до зміни співвідношення сил на Європейському континенті й до за­гострення міжнародних відносин.

Поява в центрі Європи нової, могутньої, мілітаризованої, агре­сивної Німецької імперії виклика­ла занепокоєння всіх сусідніх європейських держав.

У той час зовнішньополітичний курс Німеччини визначав Отто Біс-марк, який прагнув утвердити по­вну гегемонію своєї країни в Євро­пі. Незважаючи на поразку у франко-прусській війні, Франція залиша­лася головною перешкодою для Німеччини, і щоб забезпечити пе­ремогу в наступній війні необхі­дно було заручитися підтримкою інших держав для ізоляції Франції. Зростання могутності Німеччини підштовхнуло Австро-Угорщину до зближення з нею, хоч Австрія за­знала поразки у війні проти Пруссії 1866 р. До такого кроку Австро-Угорщину спонукали обставини. Це, зокрема, етнічна близькість німців та австрійців, нестабільне станови­ще двоєдиної монархії, прагнення заручитися підтримкою німецької дипломатії в експансії на Балканах, зростання економічної залежності від Німеччини.

Тим часом Бісмарк прагнув за­ручитися нейтралітетом Росії, яка в 60-х рр. докладала зусиль для скасування статей Паризького до­говору 1856 р. Відкривалися спри­ятливі перспективи для російсько-німецького зближення.

У 1873 р. зусилля Бісмарка дали позитивні результати. Між Німеччи­ною, Австро-Угорщиною та Росією було укладено "Союз трьох імперато­рів". Але ця дипломатична перемога Бісмарка була примарною. У 1875— 1877 рр. Росія не підтримала Німеч­чину під час франко-німецьких воєн­них "тривог", тобто на ділі виступи­ла як гарант безпеки й незалежності Франції. Це не залишилося непомі­ченим у Парижі, що згодом привело до франко-російського зближення.

Тим часом антиросійська пози­ція Великобританії давала надію Німеччині утримати Росію в нейт­ральному стані. Англія була головним противником розширення російських володінь на Середньому й Дале­кому Сході та поширення російсь­кого впливу на Балканах.

Так, через рішучу протидію Англії та Німеччини, Росія не змог­ла повною мірою використати на­слідки перемоги в російсько-ту­рецькій війні 1877 —1878 рр.

Міжнародні відносини 70-х рр. XIX ст. характеризувалися тим, що кожна з великих держав прагнула не допустити одноосібного посилен­ня жодної з країн.

2. Утворення блоків. Під­готовка до світової війни

На початку 80^х рр. у міжнарод­них відносинах сталися карди­нальні зміни. Почалось формуван­ня військово-політичних союзів, спрямованих проти не реального, а гіпотетичного (хоч і визначено­го) противника, які мали на меті не просто перемогу над якоюсь окремою країною, а завоювання світового панування.

Перший крок у цьому напрямку зробила Німеччина. 7 жовтня 1879 р. у Відні було укладено ав-стро-німецький союз. Одночасно Бісмарк не полишав надій на утри­мання Росії на рівні нейтральної держави. У 1881 р. було віднов­лено "Союз трьох імператорів", а 1887 р. укладено російсько-німець­кий "перестрахувальний договір".

Але це не виключало Росію з числа головних суперників Німеч­чини. Того ж року Німеччина відмовилася надати кредити Росії. У 1882 р. Німеччина, Австро-Угорщи­на та Італія уклали між собою Трої­стий союз на 5 років, який кожні 5 років поновлювався і проіснував до 1915 р.

На тлі загострення російсько-німецьких відносин відбувалося російсько-французьке зближення. У 1887 р. Франція надала Росії значний кредит. Почалися перего­вори про укладення союзу. У липні 1891 р. відбувся візит до Кронш­тадта французької ескадри. На­ступного місяця було підписано франко-російський консульський пакт. У 1892 р. підписано військо­ву конвенцію, яку було ратифіко­вано 1893 р.

Отже, в Європі утворилися два ворогуючі військово-політичні со­юзи. Проте залишилась одна ве­лика держава — Англія, від по­зиції якої залежала перевага кот­рогось із блоків.

Наприкінці XIX ст. Англія все ще проводила політику "блискучої ізо­ляції" (непряме втручання у справи європейських країн). Єдиною тур­ботою Англії було розширення та утримання її колоніальних володінь. Зберігалися напружені відносини з Францією через розподіл колоній в Африці та Азії. У 1902 р. було укладено англо-японський союз, спрямований проти Росії, що дало Японії можливість у 1904—1905 рр. перемогти її у війні.

Але в англійських політичних ко­лах зростало розуміння того, що го­ловна небезпека для Великобританії йде від Німеччини, яка стала на шлях підготовки до війни за переділ світу

(почалося будівництво могутнього океанського флоту). Так, англо-німецьке суперництво в економічній та військовій сферах призвело до пе­регляду зовнішньої політики Англії. 8 квітня 1904 р. в Лондоні було підписано англо-французьку таєм­ну угоду. У ній розмежовувалися сфери впливу між двома держава­ми в Африці. Англія визнавала пра­во Франції на Марокко, а Фран­ція — право Англії на Єгипет. Ця угода отримала назву "Сердечна згода" — Антанта.

Після поразки Росії в російсько-японській війні, а також подій рево­люції 1905—1907 рр., які ослаби­ли країну, Англія вже не сприйма­ла її як небезпечного конкурента. Більше того, тепер вона мала підстави вважати Росію своєю союзницею в боротьбі проти Німеччини та націо­нально-визвольних рухів народів Азії. Ініціаторами зближення між двома державами став міністр закор­донних справ Англії Е. Грей (лібе­рал) і міністр закордонних справ Росії О. Ізвольський. Це призвело до ук­ладення 31 серпня 1907 р. англо-російської конвенції про розмежу­вання сфер впливу в Ірані, Афгані­стані й Тибеті. Так було завершено створення Антанти.

Але єдиної угоди між трьома дер­жавами не існувало. її уклали лише на початку першої світової війни.

Отже, підсумком розвитку між­народних відносин на зламі століть став поділ Європи і світу на два во­рогуючих військово-політичні бло­ки — Троїстий союз і Антанту.







Дата добавления: 2015-09-04; просмотров: 912. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

Приготовление дезинфицирующего рабочего раствора хлорамина Задача: рассчитать необходимое количество порошка хлорамина для приготовления 5-ти литров 3% раствора...

Дезинфекция предметов ухода, инструментов однократного и многократного использования   Дезинфекция изделий медицинского назначения проводится с целью уничтожения патогенных и условно-патогенных микроорганизмов - вирусов (в т...

Машины и механизмы для нарезки овощей В зависимости от назначения овощерезательные машины подразделяются на две группы: машины для нарезки сырых и вареных овощей...

Характерные черты немецкой классической философии 1. Особое понимание роли философии в истории человечества, в развитии мировой культуры. Классические немецкие философы полагали, что философия призвана быть критической совестью культуры, «душой» культуры. 2. Исследовались не только человеческая...

Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит...

Кран машиниста усл. № 394 – назначение и устройство Кран машиниста условный номер 394 предназначен для управления тормозами поезда...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.014 сек.) русская версия | украинская версия