Студопедия — Криогенний рельєф платформних рівнин.
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Криогенний рельєф платформних рівнин.






Полігональні форми – форми, обумовлені парагенезом процесів морозобойного розтріскування, виморожуванові й обдимання, що протікають на тлі загальної морозної денудації. Як правило, присвячені до горизонтальних поверхонь. У періоди промерзання СТС і зниження негативних температур у верхній подзоне многолетнемерзлых порід, криогенні товщі зазнають більшим напругам, які викликають деформації розтягання, що дозволяються розривами – виникненням нових і розвитком старих морозобойных тріщин.Полигонально-Жильні структури підрозділяються на первинн, що розбудовуються вперше з морозобойных тріщин, і вторинн, що формуються після танення льодів у первинних структурах.

Полігональний рельєф, властивий областям суцільного підземного заледеніння. Поряд із тріщинами, заповненими льодами й льодистими породами, зустрічаються земляні жили й дайки – релікти крижаних жил, у яких лід заміщений опадами, що випали їхніх поталих вод, що й обрушилися зі стінок тріщин.

Морозобойные полігони утворюють системи трещинных морозобойных полігонів. Вони представляють блоки в приповерхносной товстіше, розділені тріщинами з повторно-жильними льодам. Правильність обрисів полігонів залежить від однорідності порід, а також від наявності вертикальної поверхні, що орієнтує. В однорідних піщано-глинистих відкладаннях річкових долин часто формуються правильні тетрагоны, обрису яких підкоряються поверхням, що орієнтують. В однорідних породах без поверхонь, що орієнтують, переважають гексагональні форми.

Розміри морозобойных полігонів варіюють від 80-40 м до 1,5-0,2 м, частіше зустрічаються полігони з поперечником від 6-8 до 20-30 м.

Розширення морозобойных тріщин може викликати ущільнення й вижимання ґрунту з утвором валиків над крижаними клинами висотою до десятків див. У результаті між морозобойными тріщинами виникають компенсаційні зниження. Так, очевидно, виникає рельєф выликовых увігнутих полігонів. Ці форми мезо- і мікрорельєфу розбудовуються в пластичних відкладаннях і не характерні для грубозернистих різниць. У процесі денудації валики можуть руйнуватися.

Мелкополигональные форми (плями- медальйони, кам'яні кільця, багатокутники). У їхньому утворі провідне значення має парагенез процесів морозного сортування, обдимання й полігонального розтріскування. При проникненні жив льоду в шар многолетнемерзлых порід, СТС розпадається на ряд закритих систем. Розширенні крижаних жил і ореолу мерзлих порід створюють у них напруги, що сприяють видавлюванню й витіканню пластичного матеріалу, що складає поталу частину СТС.

Залежно від механічного складу й однорідності порід варіюють деталі будови мелкополигональных форм.Плями- Медальйони в супіщано-суглинних різницях. У щебенисто- суглинних товщах, завдяки морозному сортуванню формуються плями-медальйони з бордюром із щебенів, кам'яні кільця й кам'яні вінки. Дрібні полігональні форми виникають і при невеликих розмірах крижаних жил, коли закриті системи не утворюються. Полігони морозного розтріскування можуть розбудовуватися й поза областями підземного заледеніння.

Горбистий рельєф пов'язаний із процесами обдимання. За умовами формування виділяють міграційні бугри, булгуняхи, гидролакколиты й полігенні форми.

Міграційні бугри зустрічаються в районах поблизу південної границі підземного заледеніння. Вони пов'язані з виникненням локальних ділянок мерзлих порід у межах СТС. Часто формуються на низинних рівнинах, на дні долин на ділянках розвитку торфовищ і мохів. Загальне похолодання може викликати тут локальний утвір многолетнемерзлых порід. Формування льоду й обдимання замерзаючих порід у нижній частині СТС приводить до утвору бугрів, називаних бугри- торфовища, земляні бугри, бугри-«могильники» і т.п. Висота міграційних бугрів 2-3, рідше 4-8 м; ширина в підставі – кілька десятків, рідше перші сотні м.

Бугри-Булгунняхи, або пинго, утворюються в умовах закритих систем. Такі системи представляють подозерные талики, оточені многолетнемерзлыми породами. Скорочення талика відбувається при його промерзанні, звичайно пов'язаним з усиханням водойми. Скорочення обсягу викликає криогенний напір ґрунтових вод

, під впливом якого в ослабленій ділянці породи починають звиватися, утворюючи бугор обдимання – булгуннях. Породи випробовують розтріскування по системі радіальних і концентричних тріщин, по яких може оголюватися крижане ядро. Розміри булгунняхов можуть досягати висоти 30-60 м і ширини по підставі 100-200 м.

Гидролакколиты – ін'єкційні бугри обдимання; пов'язані із впровадженням напірних підземних вод у мерзлі породи і їх розвантаженням у межах СТС і на поверхні. Напірні води виходять на поверхню на ділянках розривів розтягання. При цьому в результаті тиску на покрівлю з наледного льоду в межах полою виникає вигнута ділянка – наледный бугор із системою радіальних тріщин, через які прориваються напірні води.

Якщо напірні подмерзлотные води впроваджуються по контакту многолетнемерзлых порід і СТС, то вони можуть утворювати підземні полої типу гидролакколитов.

Промерзання й звуження водопроводящих каналів у подрусловых і подозерных (гідрогенних) таликах викликає ріст гідростатичного тиску води на суміжні промерзлі товщі і їх деформацію. Багаторазовий прорив порід покрівлі підземними водами, їх розтікання й замерзання приводять до формування плоско-опуклих полоїв.

Термокарстові форми рельєфу. Термокарст - явище вытаивания льоду з льодистих порід, товщ і лінз чистого підземного льоду. Необхідна умова для процесу - наявність підземних льодів у межах СТС. Термокарст часто супроводжується суффозией. Термокарст широко розповсюджений у південної границі геокриозоны, де протаиванию зазнають усі види підземного льоду. У результаті танення підземних льодів утворюються термокарстові озера, аласы й байджерахи.

Термокарстові озера різні по площі, глибина - від перших м до 20 м. Утворюються при високої льдистости товщ потужності, що прогресує, СТС, відсутності дренажу на плоских низьких вододілах і великих низинних рівнинах.

Аласы – замкнені овальні або округлі зниження, що часто є реліктами озерного рельєфу - утворюються після всихання озер або їх дренування гідромережею, що розбудовується. Аласовые улоговини можуть формуватися при вытаивании жильних льодів, льодистих товщ і лінз чистого льоду. У межах алас часто виростають бугри обдимання типу булгунняхов. Комбінація великої кількості бугрів обдимання й алас створює криогенний западино-горбистий рельєф. На схилах височин, що обрамляють аласы, іноді піднімаються байджерахи – останцы, що збереглися після вытаивания жильних льодів. При протаивании підземних льодів на рівнинах зі слабким дренажем або без нього утворюються дрібні озера (0,5-5 м) кутастих обрисів, які після всихання перетворюються в неглибокі аласовые западини зі слідами полігональних форм на дні.







Дата добавления: 2015-08-12; просмотров: 803. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

В эволюции растений и животных. Цель: выявить ароморфозы и идиоадаптации у растений Цель: выявить ароморфозы и идиоадаптации у растений. Оборудование: гербарные растения, чучела хордовых (рыб, земноводных, птиц, пресмыкающихся, млекопитающих), коллекции насекомых, влажные препараты паразитических червей, мох, хвощ, папоротник...

Типовые примеры и методы их решения. Пример 2.5.1. На вклад начисляются сложные проценты: а) ежегодно; б) ежеквартально; в) ежемесячно Пример 2.5.1. На вклад начисляются сложные проценты: а) ежегодно; б) ежеквартально; в) ежемесячно. Какова должна быть годовая номинальная процентная ставка...

Выработка навыка зеркального письма (динамический стереотип) Цель работы: Проследить особенности образования любого навыка (динамического стереотипа) на примере выработки навыка зеркального письма...

Типология суицида. Феномен суицида (самоубийство или попытка самоубийства) чаще всего связывается с представлением о психологическом кризисе личности...

ОСНОВНЫЕ ТИПЫ МОЗГА ПОЗВОНОЧНЫХ Ихтиопсидный тип мозга характерен для низших позвоночных - рыб и амфибий...

Принципы, критерии и методы оценки и аттестации персонала   Аттестация персонала является одной их важнейших функций управления персоналом...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.013 сек.) русская версия | украинская версия