Студопедия — Урок 66
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Урок 66







 

 

Тема. Спостереження за словами з омонімічними коренями

Мета:учити учнів розрізняти слова з омонімічними коренями; закріплювати вміння

добирати споріднені слова та визначати корінь; розвивати навички зв’язного мов- лення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати інтерес до матеріалу, що вивчається.


 

Хід урОКу

I. Організаційний момент

Учитель


 

 

Учні


Добрий день, другий клас! Дуже рада бачить вас!

 

На урок прийшли ми знову

І навчатися готові!


 

II. актуалізація опорних знань

1 Хвилинка каліграфії

Шш шо шп шу Ша аш иш ше шву шл

Шістнадцять шоферШевченко

де багато пташок, там нема комашок.

— Поставте питання до слів.

— Хто такий Шевченко?

— як ви розумієте зміст прислів’я?

— Назвіть однакові букви у словах пташок, комашок.

2 Зоровий диктант

Грім озвався на зорі. Надходить світанок. Ще синіє високе небо.

Бабуся дуже гарно шиє. Тихесенько вітер віє.

 

3 Вправи на повторення

Гра «Знайди “зайве” слово»

1) Серед споріднених спільнокореневих слів знайдіть «зайве»

слово.

Коза, козак, козенята, козяче, кізка, козлик.

Блузка, бузок, бузина, бузковий, бузочок.

2) яке «зайве» слово у кожному рядку таких спільнокореневих

слів?

Малий, малюнок, мало, маленький.

Буква, буквар, букет, буквений.

— Поясніть свій вибір. (Ці слова мають спільну частину, але не близькі за значенням.)

III. повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми розглянемо слова, корені яких звучать однаково, але мають різне значення.


 

IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1 Пояснення вчителя

— Запишіть слова голуб і голубий. Позначте в них спільну час- тину. чи можна назвати ці слова спорідненими? чому?

— Слова голуб і голубий не є спорідненими, тому що їх спільна частина - голуб - тільки звучить однаково, але має різне значення. У першому слові вона означає пташку, а в другому — колір.

 

2 Первинне закріплення

 

Читання казки «Родичі».

Йшли якось стежкою гусак, гуска і гусенята, а назустріч по- взла гусениця.

— Ви хто такі? — запитала гусениця.

— я гусак, це — гуска, а то — наші гусенята, — ввічливо від-

повів гусак.

— А ти хто?

— А я ваша тітка, — похвалилася гусениця.

— Ні, ображено заґелґотали гуси.

— чому обурилися гуси? (Відповіді учнів.)

— У споріднених словах корінь має спільне значення. Так,

слова гуска, гусенята, гусениця не можна назвати спорідненими,

тому що корінь слів гуска і гусениця не має спільного значення.

Висновок. Споріднені слова не тільки мають спільну частину, що звучить однаково, але й близькі за значенням.

 

Фізкультхвилинка

V. узагальнення й систематизація отриманих знань

1 Гра «Так — ні»

Учитель називає пари слів, учні за допомогою «світлофорів» показу- ють відповідь «Так», якщо слова в цій парі споріднені. якщо в словах спільні частини тільки звучать однаково, але мають різне значення, учні показують відповідь «Ні».

літо — літечко; вода — водичка; літати — літак; гора — го- ріти; водити — водяний; берег — берегти; син — синій; сад — са- док; мило — милий.

 

2 Гра «Доведи»

— Прочитайте слова. Доведіть, що ці слова, хоч і мають одна- кову частину, проте не є спільнокореневими.

Гора, горить, горе. літо, літак, літера.


 

Вода, водночас, водій. Колір, колія, колодязь.

 

3 Гра «“Зайве” слово»

— Прочитайте. Визначте «зайве» слово у кожній групі. Мильний, мильниця, милити, милий, мильце.

Горе, горенько, гористий, горезвісний.

Казка, казковий, казанок, казочка.

— У спільнокореневих словах позначте корінь.

— Складіть і запишіть речення з одним із цих слів.

4 Гра «Чим різняться?»

— Прочитайте слова. У якому рядку наведені спільнокореневі слова, а в якому — слова, близькі за значенням?

Сміливий, безстрашний, хоробрий. Зелений, зеленіє, зелененький, зелень.

— Складіть і запишіть речення з одним із цих слів.

5 Творча робота над віршем

— У вірші підкресліть спільнокореневі слова. Позначте корінь.

Прилетіли шпаки, Дорогі співаки,

Прилетіли весну зустрічати. У шпаківнях нових

Скоро будуть у них

Жовтороті малі шпаченята.

Г. Бойко

 

VI. підсумок уроку. рефлексія

— які слова ми вчилися розпізнавати сьогодні на уроці?

— чи завжди частини слів, які вимовляються й пишуться од-

наково, є спільним для них коренем? Наведіть приклади.

— Що, крім спільної частини, мають ще спільнокореневі

слова?

 

 








Дата добавления: 2015-08-27; просмотров: 453. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Теория усилителей. Схема Основная масса современных аналоговых и аналого-цифровых электронных устройств выполняется на специализированных микросхемах...

Логические цифровые микросхемы Более сложные элементы цифровой схемотехники (триггеры, мультиплексоры, декодеры и т.д.) не имеют...

Методы прогнозирования национальной экономики, их особенности, классификация В настоящее время по оценке специалистов насчитывается свыше 150 различных методов прогнозирования, но на практике, в качестве основных используется около 20 методов...

Методы анализа финансово-хозяйственной деятельности предприятия   Содержанием анализа финансово-хозяйственной деятельности предприятия является глубокое и всестороннее изучение экономической информации о функционировании анализируемого субъекта хозяйствования с целью принятия оптимальных управленческих...

Образование соседних чисел Фрагмент: Программная задача: показать образование числа 4 и числа 3 друг из друга...

ИГРЫ НА ТАКТИЛЬНОЕ ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ Методические рекомендации по проведению игр на тактильное взаимодействие...

Реформы П.А.Столыпина Сегодня уже никто не сомневается в том, что экономическая политика П...

Виды нарушений опорно-двигательного аппарата у детей В общеупотребительном значении нарушение опорно-двигательного аппарата (ОДА) идентифицируется с нарушениями двигательных функций и определенными органическими поражениями (дефектами)...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.008 сек.) русская версия | украинская версия