Студопедия — Способи добування. 1. Окиснення спиртів. Первинні спирти окиснюються до альдегідів, а вторинні – до кетонів.
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Способи добування. 1. Окиснення спиртів. Первинні спирти окиснюються до альдегідів, а вторинні – до кетонів.






1. Окиснення спиртів. Первинні спирти окиснюються до альдегідів, а вторинні – до кетонів.

2. Гідратація алкінів (реакція Кучерова). З ацетилену в умовах реакції утворюється ацетальдегід, всі інші алкіни дають кетони:

Гідратацією ацетилену в промисловості одержують оцтовий альдегід, а з нього відновленням – етиловий спирт; окисненням – оцтову кислоту.

3. Гідроліз дигалогеналканів. При гідролізі дигалогеналканів з атомами галогену біля первинного атома Карбону утворюються альдегіди, а біля вторинного – кетони. Особливо легко гідроліз відбувається в лужному середовищі:

4. Оксосинтез. В промисловості альдегіди одержують взаємодією алкенів з карбон (ІІ) оксидом, воднем при підвищених температурі та тиску в присутності платинового або кобальтового каталізаторів. Зазвичай утворюється суміш ізомерів:

Фізичні та хімічні властивості

Мурашиний альдегід – газ, нижчі альдегіди і кетони – леткі рідини. Альдегіди і кетони добре розчиняються в органічних розчинниках, нижчі – розчинні у воді. Більшість альдегідів і кетонів мають характерний запах. Альдегіди, що містять 8 – 12 атомів Карбону – пахучі речовини, їх використовують у парфумерії.

Хімічні властивості альдегідів та кетонів визначаються наявністю в їх складі карбонільної групи.

Атоми Карбону та Оксигену в карбонільній групі перебувають у стані sp2 ‑гібридизації і зв’язані подвійним зв’язком, який складається з s- та p‑зв’язків. Атом Оксигену, як більш електронегативний, зміщує на себе електронну густину подвійного зв’язку. Внаслідок цього на атомі Карбону утворюється частковий позитивний (δ+), а на атомі Оксигену частковий негативний заряд (δ–):

Завдяки такій поляризації карбонільної групи, альдегіди і кетони є високореакційноздатними сполуками і вступають у реакції приєднання з реагентами, що мають неподілену пару електронів, або молекули яких містять атом з підвищеною електронною густиною або атом з негативним зарядом. Реакція починається з атаки атома Карбону карбонільної групи. Тому реакційна здатність карбонільних сполук в реакціях приєднання визначається величиною часткового позитивного заряду (δ+) на атомі карбону С=О-групи: чим він більший, тим вища їх реакційна здатність.

Альдегіди, як правило, більш реакційноздатні, ніж кетони. Алкільні радикали за рахунок -ефекту зміщують електронну густину у бік С=О-групи, зменшуючи позитивний заряд на атомі Карбону карбонільної групи. Наявність в молекулі кетону двох алкільних груп біля карбонільної групи, веде до більшого зниження величини позитивного заряду, ніж в молекулі альдегіду.

Всі реакції альдегідів та кетонів можна умовно поділити на групи:

– реакції приєднання;

– реакції окиснення і відновлення;

– реакції полімеризації.

Реакції приєднання.

  1. Приєднання синильної кислоти відбувається по карбонільній групі альдегідів або кетонів з утворення ціангідринів (гідроксинітрилів).

Реакція прискорюється в присутності основи; утворені ціангідрини використовують в синтезі гідрокси- та амінокислот.

2. Приєднання натрій гідроген сульфіту до альдегідів і найпростіших кетонів веде до утворення “бісульфітних сполук”. Реакція проходить без каталізатора.

Бісульфітні сполуки погано розчинні у воді, тому ця реакція є якісною на карбонільну групу, також її використовують для виділення і очищення альдегідів і кетонів.

3. При взаємодії з амоніаком альдегіди утворюють альдіміни.

Альдіміни – нестійкі сполуки, вони самовільно полімеризуються (циклізуються). Три молекули ацетальдіміну самовільно циклізуються з утворенням альдегідаміаку:

4. При взаємодії карбонільних сполук з гідроксиламіном (NH2OH) утворюються оксими, у випадку альдегідів – альдоксими, кетонів – кетоксими.

Альдоксими і кетоксими – тверді кристалічні речовини з чіткими температурами плавленнями, реакцію їх утворення використовують для виділення та ідентифікації альдегідів і кетонів.

Реакції відновлення та окиснення.

1. Реакції відновлення альдегідів та кетонів широко застосовують для одержання спиртів (альдегіди відновлюються до первинних, а кетони – до вторинних спиртів). У промисловості проводять гідрування карбонільних сполук у присутності каталітичних кількостей кобальту, нікелю або платини:

2. Окиснення альдегідів та кетонів відбувається по-різному. Альдегіди дуже легко окиснються, навіть при дії слабких окисників (Ag+, Cu+), вони перетворюються в карбонові кислоти:

Реакцію окиснення альдегідів амоніачним розчином аргентум (І) оксиду називають реакцією “срібного дзеркала”. Іон Аргентуму в цій реакції відновлюється до вільного металу, яке виділяється у вигляді дзеркала на стінках пробірки.

Окиснення кетонів відбувається лише сильними окисниками – калій перманганатом або дихроматом, реакція супроводжується розривом зв’язків С‑С у молекулі кетону.

Реакції полімеризації.

Альдегіди, на відміну від кетонів здатні полімеризуватись. Процес проходить за звичайних умов і прискорюється кислотами. Полімеризація формальдегіду проходить з утворенням полімеру лінійної структури:

Полімеризація ацетальдегіду за наявності слідів сульфатної кислоти веде до утворення циклічного продукту – тримеру – паральдегіду:







Дата добавления: 2015-12-04; просмотров: 306. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Ваготомия. Дренирующие операции Ваготомия – денервация зон желудка, секретирующих соляную кислоту, путем пересечения блуждающих нервов или их ветвей...

Билиодигестивные анастомозы Показания для наложения билиодигестивных анастомозов: 1. нарушения проходимости терминального отдела холедоха при доброкачественной патологии (стенозы и стриктуры холедоха) 2. опухоли большого дуоденального сосочка...

Сосудистый шов (ручной Карреля, механический шов). Операции при ранениях крупных сосудов 1912 г., Каррель – впервые предложил методику сосудистого шва. Сосудистый шов применяется для восстановления магистрального кровотока при лечении...

Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит...

Кран машиниста усл. № 394 – назначение и устройство Кран машиниста условный номер 394 предназначен для управления тормозами поезда...

Приложение Г: Особенности заполнение справки формы ву-45   После выполнения полного опробования тормозов, а так же после сокращенного, если предварительно на станции было произведено полное опробование тормозов состава от стационарной установки с автоматической регистрацией параметров или без...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.011 сек.) русская версия | украинская версия