Студопедия — ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА ЧАСТИНА
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА ЧАСТИНА






 

Дослід 1. Одержання складного ефіру (естерифікація) – якісна реакція на спирти і карбонові кислоти.

У суху пробірку поміщають на висоту 2 мм безводний натрію ацетат, 3 краплі етанолу і 2 краплі концентрованої сульфатної кислоти. Вміст пробірки обережно нагрівають. Відчувають характерний приємний освіжаючий запах етилового естеру оцтової кислоти (етилацтату):

Дослід 2. Окиснення спирту хромовою сумішшю

У пробірку вміщують 2 краплі етанолу, 1 краплю 10%-вого розчи­ну сульфатної кислоти і 2 краплі 5 %-вого розчину калію дихромату.

Вміст пробірки нагрівають і через кілька секунд спостерігають перехід оранжевого забарвлення розчину в синьо-зелене, що зумовлено зміною ступеня окиснення хрому:

3C2H5OH + K2Cr2O7 + 4H2SO4 ® 3CH3COH + K2SO4 + Cr2(SO4)3 + 7H2O

оцтовий альдегід

Відчувають характерний запах оцтового альдегіду, що нагадує запах антонівських яблук. Ця реакція може бути використана для відкриття етилового спирту.

За допомогою піпетки відбирають 1 краплю отриманого розчину і додають у пробірку, що містить 3 краплі розчину фуксинсульфітної кислоти. Спостерігають появу рожево-фіолетового забарвлення розчину, що підтверджує утворення оцтового альдегіду.

Дослід 3. Реакція багатоатомних спиртів з Cu(OH)2 – якісна реак­ція на багатоатомні спирти, які містять у своїй структурі α -глікольний фрагмент.

У пробірку вміщують 6 крапель 3%-вого розчину купруму (ІІ) су­льфату і 6 крапель 10%-вого розчину натрій гідроксиду. Вміст про­бірки збовтують і спостерігають виділення осаду блакитного кольору – купруму (ІІ) гідроксиду.

Частину осаду переносять у пробірку, що містить 1-2 краплі глі­церину. Спостерігають розчинення осаду і появу синього забарвлення розчину, зумовлене утворенням купруму (ІІ) гліцерату. Обидві про­бір­ки нагрівають до кипіння. У пробірці з купруму (ІІ) гліцератом видимих змін не відбувається, на відміну від пробірки з купруму (ІІ) гідроксидом. При нагріванні купруму (ІІ) гідроксид розкладається з утворенням осаду чорного кольору – купруму (ІІ) оксиду.

Ця реакція є якісною реакцією на багатоатомні спирти, які міс­тять у своїй структурі α -глікольний фрагмент. Вони утворюють з купруму (ІІ) гідроксидом у лужному середовищі хелатний комплекс інтенсивно синього кольору, який не розкладається при кип’ятінні.

Дослід 4. Окиснення альдегідів амоніачним розчином аргентуму оксиду (реакція «срібного дзеркала») – якісна реакція на аль­дегідну групу.

У чисто вимиту пробірку поміщають по 1 краплі 1%-вого розчину ар­гентуму нітрату і 10%-вого розчину натрію гідроксиду. Спостері­гають виділення бурого осаду аргентуму оксиду:

AgNO3 + NaOH ® AgOH + NaNO3

2AgOH ® Ag2O¯ + H2O

Потім у пробірку при постійному струшуванні додають краплями 2%-вий водний розчин амоніаку до повного розчинення осаду (необ­хідно уникати надлишку амоніаку, тому що знижується чутливість реагенту):

Ag2O + 4NH3 + H2O ® 2 [Ag(NH3)2OH]

Реактив Толленса [Ag(NH3)2OH] готують безпосередно перед проведенням досліду. При зберіганні реактив Толленса розкладається з утворенням чорного осаду – вибухонебезпечного аргентуму нітриду Ag3N.

 

До отриманого прозорого розчину реактиву Толленса додають 2 краплі оцтового альдегіду. Спостерігають виділення вільного срібла у вигляді грудкуватого чорного (сірого) осаду або дзеркального нальоту на стінці пробірки.

Дослід 5. Окиснення альдегідів купрум (ІІ) гідроксидом у луж­ному розчині (реакція «мідного дзеркала» або проба Троммера) – якісна реакція на альдегідну групу.

У дві пробірки вміщують по 5 крапель 10%-вого розчину натрію гідроксиду, води і по краплі 2%-вого розчину купруму (ІІ) сульфату. Спостерігають утворення синього осаду купруму (ІІ) гідроксиду:

2NaOH + CuSO4 ® Cu(OH)2¯ + Na2SO4

Потім в одну з пробірок додають 3 краплі оцтового альдегіду, в другу – 3 краплі 40%-вого розчину формальдегіду. Вміст пробірок збов­­тують і нагрівають до початку кипіння. Альдегіди легко окиснюються до карбонових кислот, відновлюючи сполуки купруму (ІІ) до купруму (І) (чи до металічної міді). Усі зазначені сполуки міді поганорозчинні у лугах і виділяються у вигляді забарвлених осадів:

У пробірці з оцтовим альдегідом осад блакитного кольору перетворюєься в жовтий осад купруму (І) гідроксиду, а потім у червоно-коричневий осад купруму (І) оксиду.

Формальдегід в цих умовах не тільки окиснюється, але в присут­ності каталізатора купруму (І) оксиду взаємодіє з лугом.

Водень, що утворюється при цьому, відновлює сполуки купруму до вільного металу. При цьому спостерігають утворення червоно-коричневого осаду або мідного нальоту на стінках пробірки («мідне дзеркало»).

 

 







Дата добавления: 2014-11-10; просмотров: 1297. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...

Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Неисправности автосцепки, с которыми запрещается постановка вагонов в поезд. Причины саморасцепов ЗАПРЕЩАЕТСЯ: постановка в поезда и следование в них вагонов, у которых автосцепное устройство имеет хотя бы одну из следующих неисправностей: - трещину в корпусе автосцепки, излом деталей механизма...

Понятие метода в психологии. Классификация методов психологии и их характеристика Метод – это путь, способ познания, посредством которого познается предмет науки (С...

ЛЕКАРСТВЕННЫЕ ФОРМЫ ДЛЯ ИНЪЕКЦИЙ К лекарственным формам для инъекций относятся водные, спиртовые и масляные растворы, суспензии, эмульсии, ново­галеновые препараты, жидкие органопрепараты и жидкие экс­тракты, а также порошки и таблетки для имплантации...

Образование соседних чисел Фрагмент: Программная задача: показать образование числа 4 и числа 3 друг из друга...

Шрифт зодчего Шрифт зодчего состоит из прописных (заглавных), строчных букв и цифр...

Краткая психологическая характеристика возрастных периодов.Первый критический период развития ребенка — период новорожденности Психоаналитики говорят, что это первая травма, которую переживает ребенок, и она настолько сильна, что вся последую­щая жизнь проходит под знаком этой травмы...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.009 сек.) русская версия | украинская версия