Студопедия — БУХГАЛТЕРСЬКИЙ БАЛАНС
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ БАЛАНС






Після опанування Розділу 2 Ви повинні зрозуміти:

• що таке бухгалтерський баланс;

• в чому різниця між активними і пасивними статтями балан­су;

• зміст балансового рівняння;

• як змінюється баланс під впливом господарських операцій. Ви повинні вміти складати і " читати" бухгалтерський баланс.

Для бухгалтера-професіонала мало розуміти бухгалтерський баланс. Його треба відчувати, як композитор відчуває музику, ху­дожник - картину і т.п. Бухгалтер-професіонал повинен відчувати, як змінюється баланс після будь-якої господарської операції, і зна­ти, які господарські операції необхідні, щоб баланс був таким або інакшим. Тобто, в формі бухгалтерського балансу представляється результат всіх господарських операцій на підприємстві. Вважаємо за доцільне почати вивчення бухгалтерського обліку ніби з кінця - з балансу. Якщо людина розуміє суть балансу, то буде розуміти, чо­му так, а не інакше відображається ця чи інша господарська опера­ція в обліку.

2.1 Загальне поняття про бухгалтерський баланс

 

Слово " баланс" означає рівновага. Існує дуже багато різного роду балансів: баланс доходу і витрат, матеріальні баланси, трудові баланси і т.д. Всі вони будуються так: з одного боку показується звідки беруться матеріали, трудові ресурси та інше, а з другого -

 

 

куди вони витрачаються. Наприклад, матеріальний баланс може ви­глядати таким чином (табл.2.1):

 

Таблиця 2.1 - Схема матеріального балансу за січень 200Хр.

 

Джерела утворення Тн Використання Тк
Залишок на початок   Використано на виробництві  
Власне виробництво   Реалізовано  
Купівля   Залишок на кінець  
Всього   Всього  

 

Цей баланс схожий з бухгалтерським балансом, але і відрізня­ється від нього. Різниця, насамперед, заключається в тому, що цей баланс робиться за якійсь період часу: за місяць, за рік, за добу, тобто такий баланс характеризує явища за якійсь період часу і на­зивається періодичним документом. А бухгалтерський баланс - це моментний документ. Він складається на момент часу: на 1.01, на 31.12, на 1.07 і т.д.

Бухгалтерський баланс може складатися на будь-яку дату, але, як правило, на підприємствах баланс складається на звітну дату, а ось в банках баланс робиться станом на кожний день.

Наведемо примітивний приклад балансу: сьогодні у Вашій ки­шені є 5 грн.1 Якщо абстрагуватися від всього іншого, що Ви маєте, то баланс Ваш буде виглядати наступним чином:

______ Баланс (1) читача на сьогодні, (грн.) _____________

  Сума   Сума
Гроші   Власні гроші  
Бланс(підсумок)   Баланс(підсумок)  

 

Тобто, баланс показує, що ви маєте 5 гривень (ліва сторона ба­лансу), і ці гроші належать Вам (права сторона балансу). Ви хочете піти на ринок, але цих грошей не вистачає, щоб зробити необхідні покупки, тому Ви позичаєте 20 грн. у товариша. Після цієї події Ваш баланс буде виглядати наступним чином:

_________________________

1 У цьому прикладі суми грошових коштів показані у гривнях, а в подальшому для скла­дання балансів підприємства усі статті представлятимуться у тис. грн., осільки це робить­ся на практиці

Баланс (2) читача перед виходом на ринок, ( грн.. )

 

  Сума   Сума
Гроші   Власні гроші Позичені кошти  
Баланс   Баланс  

 

Зараз Ви вже маєте 25 грн., але ці гроші утворилися за раху­нок Ваших власних - (5 грн.) і за рахунок позичених (20 грн.) Не­хай на ринку Ви купили на 8 гривень яблук, на 4грн. - овочів, на 11 грн. - квітів, а 2 грн. у Вас залишились. Після цього Ваш баланс буде виглядати наступним чином:

Баланс (3) читача після походу на ринок, (грн.)

  Сума   Сума
Яблука   Власні гроші  
Овочі   Позичені гроші  
Квіти      
Гроші      
Баланс      

Таким чином, Ви вже маєте яблука, овочі, гроші та інше, але це частково за рахунок власних коштів (5 грн.), а частково - за раху­нок позичених (20 грн.). Отже, ліва частина балансу показує, що Ви маєте. Це називається активами (активна сторона балансу - ліва). А права частина балансу показує, за чий рахунок Ви маєте свої акти­ви, тобто показано джерела Ваших активів. Це називається пасив балансу (його права сторона). Тепер необхідно зясувати відповіді на два питання: перше - чому в балансі завжди рівновага, тобто ак­тивна сторона балансу дорівнює пасивній. З прикладу бачимо, що в активі і пасиві балансу наведені ті самі гроші, але в активі - що ма­ємо, а в пасиві - за рахунок чого, за рахунок яких джерел ми маємо активи. Це перший момент, який треба відчути при опануванні ба­лансу.

Друге, в балансі показано, що залишилось 2 грн. - грошима. Чиї ці гроші? Або за чиї гроші були куплені, наприклад, овочі: за власні гроші, чи за позичені? Тут необхідно зрозуміти, що з балан­су ми бачимо, що всі активи разом сформовані за рахунок всіх дже­рел (пасивної частини балансу), але з балансу не можна побачити, за рахунок якого конкретного джерела створений цей чи інший конкретний актив, тобто актив балансу не відповідає на питання: чиє це? Право власності на весь актив в сукупності зафіксовано в

пасиві: з того, чим Ви володієте, 20% Ваше (5/25), а 80% (20/25) -не Ваше, позичене. Це другий момент, який треба зрозуміти.

На кінець ми підійшли до дуже складного на початку вивчення бухгалтерського обліку питання: що відноситься до активу (актив­них статей балансу), а що відноситься до пасиву (пасивних статей балансу). Щоб це зрозуміти, наведемо приклад балансу вже підпри­ємства, але новоствореного. Нехай засновники підприємства вирі­шили створити підприємство з статутним капіталом (стартовим ка­піталом) в розмірі 100 тис. грн. І цей статутний фонд повністю сплатили грошима шляхом внесення грошей на поточний рахунок в банку до реєстрації підприємства в органах місцевої влади. І після реєстрації підприємства його баланс буде виглядати таким чином:

 

Баланс(4)

підприємства станом на..., (тис, грн.)

АКТИВ СУМА ПАСИВ СУМА
Рахунки в банках   Статутний ка­пітал  
БАЛАНС   БАЛАНС  

 

Зверніть увагу, що гроші відображені в активі балансу, а їх джерело (звідки вони взялися) - статутний капітал - в пасиві.

Продовжимо приклад. Нехай це підприємство взяло в банку по­зику і зарахувало на поточний рахунок 150000 грн. Після цієї опе­рації наведений баланс зміниться таким чином:

Баланс(5)

підприємства станом на..., (тис, грн.)

 

АКТИВ СУМА ПАСИВ СУМА
    Статутний ка-  
Рахунки в банках   пітал Борг банку  
    (кредитори)  
БАЛАНС   БАЛАНС  

 

І знову бачимо, що гроші, отримані з банку - це актив, а джере­ло цих грошей - позика банку, тобто борг банку, який показується в пасиві.

Продовжимо приклад. Нехай це підприємство купило товарів на 160000 грн. Гроші за цей товар сплачені. Після цієї операції ба­ланс підприємства буде мати вигляд:

Баланс(6)

підприємства станом на..., (тис. грн.)

 

АКТИВ СУМА ПАСИВ СУМА
Рахунки в банках   Статутний ка-  
Товари   пітал  
    Борг банку (кредитори)  
БАЛАНС   БАЛАНС  

 

В даному випадку не виникло нових джерел формування акти­вів, тільки гроші підприємство перетворило в товари.

Нехай це підприємство продало цей товар за 250000 грн. Гроші поступили на рахунок в банку, тобто, товар, який купили за 160000 грн., продали за 250000 грн. Підприємство отримало прибуток в розмірі 90000грн. Після цієї операції баланс буде виглядати насту­пним:

Баланс (7)

підприємства станом на..., (тис, грн.)

 

АКТИВ СУМА ПАСИВ СУМА
Рахунки в банках   Статутний капітал 100 90
  І Прибуток  
    Борг банку (кредитори)  
БАЛАНС   БАЛАНС 340 |

Таким чином, прибуток - це пасивний рахунок, а виручка, в яку входить і сума прибутку, зараховується до активу балансу на пото­чний рахунок підприємства в банку. Тобто, підприємство отримало прибуток, звичайно, у вигляді грошей, а джерелом цих грошей є прибуток, а, отже, він відображається. Зверніть увагу на те, що в балансі підприємства стаття балансу " Рахунки в банку" - це актив-

на стаття, тому що це гроші підприємства, а стаття " Борг банку (по­зика банку)" - це пасивна стаття, тому що " Борг банку" - це джере­ло цих грошей, тобто пасив балансу. В активі балансу завжди відо­бражається те, що має підприємство, а в пасиві - за рахунок чого утворився актив підприємства.

Щоб краще зрозуміти сутність балансу, що відноситься до ак­тивних, а що - до пасивних статей балансу, наведемо приклад бала­нсу комерційного банку.

 

Баланс комерційного банку станом на..., (тис, грн.)

 

АКТИВ СУМА ПАСИВ СУМА
1. Основні засоби   1.Статутний капітал  
2. Каса   2.Прибуток  
З.Коррахунок в НБУ   З.Інші види капіталу  
4. Видані позики:   4. Поточні рахунки  
іншим банкам;   клієнтів  
підприємствам   5. Депозити  
БАЛАНС   БАЛАНС  

 

Зверніть увагу на те, що в балансі банку поточні рахунки кліє­нтів - це пасивна стаття, тому що для банку - це позичені гроші. В зв'язку з цим, коли клієнт отримує від банку виписку зі свого пото­чного рахунку, то бачить, що його поточний рахунок пасивний, а в обліку у клієнта - активний. Це пов'язано з тим, що клієнт бере ви­писку з банківського обліку. І навпаки: стаття балансу " Позики ба­нку" в обліку клієнта пасивна, а в банку - активна, тому що відо­бражає, куди розміщені (використані) кошти банком: частково ви­дані клієнтам в позику.

Таким чином, баланс банку за ідеологією його побудови нічим не відрізняється від балансу підприємства.







Дата добавления: 2014-12-06; просмотров: 948. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Принципы и методы управления в таможенных органах Под принципами управления понимаются идеи, правила, основные положения и нормы поведения, которыми руководствуются общие, частные и организационно-технологические принципы...

ПРОФЕССИОНАЛЬНОЕ САМОВОСПИТАНИЕ И САМООБРАЗОВАНИЕ ПЕДАГОГА Воспитывать сегодня подрастающее поколение на со­временном уровне требований общества нельзя без по­стоянного обновления и обогащения своего профессио­нального педагогического потенциала...

Эффективность управления. Общие понятия о сущности и критериях эффективности. Эффективность управления – это экономическая категория, отражающая вклад управленческой деятельности в конечный результат работы организации...

Пункты решения командира взвода на организацию боя. уяснение полученной задачи; оценка обстановки; принятие решения; проведение рекогносцировки; отдача боевого приказа; организация взаимодействия...

Что такое пропорции? Это соотношение частей целого между собой. Что может являться частями в образе или в луке...

Растягивание костей и хрящей. Данные способы применимы в случае закрытых зон роста. Врачи-хирурги выяснили...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.007 сек.) русская версия | украинская версия