Студопедия — Верхня щелепа. Верхня щелепа немовляти коротка і широка
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Верхня щелепа. Верхня щелепа немовляти коротка і широка






Верхня щелепа немовляти коротка і широка. Альвеолярний відросток нерозвинений, розташований він майже на одному рівні з піднебінням, в ньому знаходяться зачатки молочних і постійних зубів. Тіло щелепи невелике, майже цілком зайнято зачатками зубів, що лежать і під нижньою стінкою орбіти. У цей час пазухи немає. Вона з’являється на 2 році життя, спочатку у верхньозовнішньому відділі. Чітка пневматизація пазух з’являється після 2,5 років. До 3 років пазухи здобувають вид маленьких трикутних просвітлень, їх бухти починають формуватися після 4 років. Дно пазухи і дно порожнини носа до пубертатного періоду знаходяться на одному рівні. Пізніше дно пазухи опускається нижче в результаті формування альвеолярної бухти. В дітей і підлітків часто відмічається контакт корнів молярів із слизовою оболонкою верхньощелепної пазухи. У дорослих таке явище відмічається рідко. Дно пазухи лежить під зачатками зубів і до 8 - 9 років розміщується на рівні дна порожнини носа.

У мірі прорізування зубів об'єм верхньощелепної пазухи збільшується з 3 х 4 х 7 мм до 40 см3 у дорослого. Закінчується формування пазухи в 13 - 15 років, коли прорізуються всі зуби. Після цього до 50 - 60 років розміри і форма пазухи не змінюються, а пізніше починають зменшуватися.

Верхня щелепа дорослого складається з тіла і чотирьох відростків: скулового, альвеолярного, піднебінного і лобового. В тілі щелепи розміщується верхньощелепна пазуха, яка заповнена повітрям, форма, якою нагадує піраміду. У поперечнику пазуха займає місце від першого моляра до другого моляра, іноді від ікла і навіть бічного різця до третього моляра. Після видалення зубів пневмотизація пазухи може збільшуватися. Між дном пазухи і корінням зубів є більшої або меншої товщини шар губчастої речовини. Іноді коріння зубів знаходиться близько від верхньощелепної пазухи або в ній самій, що є несприятливим, так як інфекція із зубів відразу розповсюджується на слизову оболонку пазухи.

Стан кісткової тканини і альвеолярних відростків на внутрішньо-ротових знімках, панорамних рентгенограмах і ортопантомограмах принципово не відрізняється. Найбільш збагачені деталями внутрішньоротові рентгенограми. На внутрішньоротових рентгенограмах, ортопантомограммах і панорамних рентгенограмах, структура губчастої речовини має петлястий характер від дрібноосередкового, розмір осередків від 0,5мм, до великоосередкових, розмір осередків 1,5-2,0 мм. В напрямку до альвеолярного відростка структура кістки стає більш дрібноосередковогю. В альвеолярному відростку верхньої щелепи переважають вертикально направлені балки, це обумовлено тим, що навантаження на зуби верхньої щелепи передається цією тонкою кісткою у вертикальному напрямі на кістки середньої зони лицьового черепа. Альвеолярний край вкритий кортикальною пластинкою, ширина якої на верхній щелепі на рівні вершин гребенів і в лунках зубів до 0,1мм. На обох щелепах кортикальна пластинка вестибулярної і оральної поверхонь у центральних зубів сходиться майже в одній точці, тому вона може не давати звичайну картину компактної пластинки. Кортикальна замикаюча пластинка на вершині міжзубних перегородок може бути нечіткою, і в зв'язку із зміною їх форми, якщо перегородки сильно нахилені і знаходяться під великим кутом до центрального рентгенівського променя - несправжній симптом зникнення кортикальної замикаючої пластинки. У цих випадках немає чіткості і у відображенні емалевої цементної межі. При фізіологічному, звичайному зсуві зубів з'являється і скошеність міжзубних перегородок. Кортикальна замикаюча пластинка завжди товща на нижній щелепі і менша на верхній, а тому менш чітко видна. Діаметр і щільність замикаючої компактної пластинки визначається величиною функціонального навантаження на стінку альвеоли. Їх зміни корелюють із зімкненням зубних рядів.

Форма вершини гребеня альвеолярного краю на рівні різців та іклів трикутна, іноді з опуклим краєм. Між центральними різцями верхньої щелепи верхівка гребеня завжди роздвоєна. В області премолярів і молярів вершини гребенів нагадують піраміди, вершина якої розміщується або строго горизонтально, або трохи опукла. На форму альвеолярних гребенів впливає частота розташування зубів, чим вони частіше розташовані, тим вони більш загострені, і навпаки, чим більше відстань між зубами, тим верхівки гребенів пласкіші. Цей факт потрібно враховувати, щоб не приймати такі вершини за прояв процесів атрофії або деструкції альвеолярного краю. Вершина гребеня не доходить до рівня шийки на 1-1,5 мм.

У міжальвеолярних гребенях, посередині їх проходять канали межшлуночкових артерій, які на рентгенограмах мають вигляд вузьких смуг прояснення. Крім того, іноді видно і судинні канали, які підходять до верхівок коренів зубів. Оскільки через кортикальну пластинку лунки проходять канали, які містять нерви і судини, а їх більше на верхній щелепі, тому кортикальна пластинка верхній щелепі менш чітка.

Ширина періодонтальної щілини найменша біля верхівки коренів, до коронки вона збільшується від 0,15 до 0,25 мм. У зубів, які не мають антагоністів, і на які тиснуть тільки губи, язик, щоки, періодонтальна щілина звужується, замикаюча компактна пластинка стає вужчою, кістковий малюнок навколо лунки втрачає чіткість і функціональну орієнтацію. Навколо зубів, сусідніх з тими, які відсутні, компенсаторно збільшується щільність кісткової тканини.

Між першими різцями проходить різцевий шов, який видно як смугу прояснення. На його фоні між верхівками коріння, трохи вище за них, розміщується різцевий отвір діаметром від 1 до 6 мм округлої або овальної форми. Іноді воно продовжується у вузький різцевий канал, що в деяких випадках роздвоюється. При збільшені його діаметру до 0,7см велика вірогідність наявності кісти. Іноді різцевий отвір може накладатися на верхівку того або іншого різця і симулювати патологічний процес - гранульому. Диференціальна діагностика базується на відсутності чіткого кортикального обідка навколо різцевого отвору, а також по наявності незміненої кортикальної пластинки уздовж лунки.

Інтенсивну додаткову тінь з хвилястою зовнішньою межею в центрі верхньої щелепи утворює піднебінний валик.

Рідше можна побачити додаткові отвори Скарпі, крізь які проходять велопалатинальні артерія і вена. На зону бічних різців іноді нашаровуються невеликої інтенсивності прояснення від латеральної ямки, яка розміщується на губній пластинці альвеолярного відростка верхньої щелепи. Вище різцевого отвору видно трикутну тінь переднього відділу носової ості, від якої в обидві сторони розходяться тонкі смужки країв носової апертури. Дорсально і латерально від ості видно прояснення від носових раковин, які розміщуються на рівні різців. Щільність кістки верхньої щелепи на цьому рівні зменшується, симулюючи остеопороз. Контур кортикальної пластинки дна порожнини носа у вигляді інтенсивної лінії добре видно на рівні премолярів, воно нашаровується на верхньощелепну пазуху.

Дно верхньощелепної пазухи у вигляді вузької смужки затемнення розміщується на рівні від 4|4 до горбистої верхньої щелепи. Якщо бухта глибока і вузька, тоді дно її може бути представлено двома кортикальними смужками. В області дна пазухи можуть утворюватися окремі осередки, які, як і бухти, можуть стимулювати патологічний процес - гранульоми. Іноді пазуха розповсюджується і в міжзубні перегородки між премолярами і молярами, і на область верхньощелепного горба. Між дном пазухи і корінням зубів знаходитися більшої або меншої товщини шар губчастої речовини. Коріння різців завжди стоять далі від дна пазухи, коріння іклів, при їх сильному розвитку, може розміщуватися біля передньої стінки пазухи. Коріння малих корінних зубів зазвичай не досягає дна пазухи. Альвеоли великих корінних зубів при низькому положенні дна пазухи вдаються до її порожнини, утворюючи горбки. У цих випадках коріння зубів відокремлене від пазухи тільки тонким прошарком компактної кістки. У ділянці горбків компактна кістка може розсмоктуватися і корінь зубів, які вкриті періодонтом, контактує із слизовою оболонкою пазухи. Коли коріння зубів знаходиться близько від верхньощелепної пазухи або в ній самій, тоді інфекція із зубів відразу розповсюджується на слизову оболонку пазухи.

Основа виличного відростка відзначається над молярами у вигляді переверненої петлі.

На знімках молярів іноді видно виличний відросток у вигляді інтенсивної дугоподібної лінії завтовшки до 3мм, а за нею вилична кістка. На ортопантомограмах позаду верхньощелепного горба проектується гачок криловидного відростка і верхівка вінцевого відростка.

На знімках твердого піднебіння в прикус у задніх його відділах іноді видно слізноносовий канал у вигляді округлої форми чітко окресленого вогнища прояснення на стику верхньощелепної пазухи і порожнини носа на рівні першого і другого молярів.

По середній лінії твердого піднебіння на рівні премолярів іноді видно варіабельне по величині кісткове піднесення - торус.

У премолярів коріння ближче до щічної кортикальної пластинки.

 







Дата добавления: 2015-10-02; просмотров: 429. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Типовые ситуационные задачи. Задача 1. Больной К., 38 лет, шахтер по профессии, во время планового медицинского осмотра предъявил жалобы на появление одышки при значительной физической   Задача 1. Больной К., 38 лет, шахтер по профессии, во время планового медицинского осмотра предъявил жалобы на появление одышки при значительной физической нагрузке. Из медицинской книжки установлено, что он страдает врожденным пороком сердца....

Типовые ситуационные задачи. Задача 1.У больного А., 20 лет, с детства отмечается повышенное АД, уровень которого в настоящее время составляет 180-200/110-120 мм рт Задача 1.У больного А., 20 лет, с детства отмечается повышенное АД, уровень которого в настоящее время составляет 180-200/110-120 мм рт. ст. Влияние психоэмоциональных факторов отсутствует. Колебаний АД практически нет. Головной боли нет. Нормализовать...

Эндоскопическая диагностика язвенной болезни желудка, гастрита, опухоли Хронический гастрит - понятие клинико-анатомическое, характеризующееся определенными патоморфологическими изменениями слизистой оболочки желудка - неспецифическим воспалительным процессом...

Трамадол (Маброн, Плазадол, Трамал, Трамалин) Групповая принадлежность · Наркотический анальгетик со смешанным механизмом действия, агонист опиоидных рецепторов...

Мелоксикам (Мовалис) Групповая принадлежность · Нестероидное противовоспалительное средство, преимущественно селективный обратимый ингибитор циклооксигеназы (ЦОГ-2)...

Менадиона натрия бисульфит (Викасол) Групповая принадлежность •Синтетический аналог витамина K, жирорастворимый, коагулянт...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.011 сек.) русская версия | украинская версия