Студопедия — Логіка викладу матеріалу учбового курсу така.
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Логіка викладу матеріалу учбового курсу така.

Розділ 1 направлений на позначення основних контурів наукової дисципліни, витриманий з урахуванням традицій і позицій авторитетних учених. Вона відображає сучасний стан психології праці. Основна увага надається її об'єкту і предмету, змісту понять «праця» і «діяльність».

Розділ 2 присвячений історії дисципліни і повинна відобразити динамічність її розвитку. «Наука вічна в своєму прагненні, невичерпна в своєму об'ємі і недосяжна в своїй співали», - писав Карл фон Бер. Цю динаміку хотілося відобразити двома способами - хронологічно, як історію розвитку науки через факти, події, задачі, імена, дати; і структурно - як процеси її постійної диференціації і інтеграції. Увага надається основним чинникам розвитку науки.

На чолі 3 розглядаються основні становлячі психології праці в широкому значенні слова - як «комплексу наук про працю і людину як суб'єкта праці»: психологія праці (у вузькому значенні), інженерна психологія, ергономіка, організаційна психологія, профорієнтація, професійне навчання.

На чолі 4 обговорюються основні робочі поняття психології праці як науки і основні її «одиниці» - професія, трудовий пост, робоче місце, їх взаємостосунки і характеристики.

Розділ 5 присвячений «макроструктурі» наукової дисципліни і включає розширене обговорення її об'єкту і предмету. Тут же в широкому контексті розглядаються взаємостосунки людини як суб'єкта з власною і «протистоячою» йому природою.

На чолі 6 розглядаються методи дослідження, експерименту, експертизи, методи і правила організації робочого місця психолога в організації (на підприємстві, у фірмі). Основна увага надається тактиці і стратегії діяльності психолога як особи, що забезпечує зустріну науки і практики, фахівця, організуючого їх ефективну взаємодію.

На чолі 7 розглядаються параметри обох «полюсів» системи «суб'єкт-об'єкт» і системи в цілому: умови праці, його ефективність, чинники успішності суб'єкта праці, а також їх детермінанти баланс і відносини «зовнішньої» і «внутрішньої» в праці людини (м'язова система, фізіологія, сенсомоторика, когнітивна сфери). Тут же аналізуються історичні тенденції динаміки розвитку праці.

На чолі 8 обговорюється широкий круг питань адаптації людини до професійної діяльності і його становлення як професіонала - умови, чинники, психофізіологічна «ціна», рівні і специфічні механізми, «одиниці» адаптації. Обговорюються проблеми і можливості виходу психології праці за межі традиційного «масштабу» її понятійного апарату.

На чолі 9 аналізуються питання професійної придатності і професіоналізму суб'єкта - критерії оцінки людини як суб'єкта і його діяльності. Розглядаються критерії розуміння професійної придатності людини і контексти її оцінки в історичній перспективі.

На чолі 10 професійний відбір кандидатів розглядається як один з компонентів управління персоналом організації з урахуванням особливостей діяльності в социономічних професіях, діяльності в системах «людина-техніка», «людина - художній образ», «людина-знак», «людина-природа». Аналізуються різні технології оцінки суб'єкта діяльності в професіях різних типів.

На чолі 11 розглядається широкий спектр питань підбору, відбору, професійного навчання і перенавчання, атестації кадрів - принципи, методики і технології. Акцентується увага на історичному зсуві логіки роботи з людьми - від «обліку кадрів» до «управління людськими ресурсами».

Розділи 12-13 присвячені полюсу «суб'єкта» - людині як активному суб'єкту своєї життєдіяльності. У викладі задач розділу 12 використовується методичний прийом «теза - антитезис - синтез». Його призначення - передати суть наукового віддзеркалення миру, роль наукових парадигм, роль особи, індивідуальності ученого в становленні дисципліни. Головне тут - не зіставлення і вердикти про більшу або меншу наукову обґрунтованість наукових концепцій, що склалися, а розповідь про глибинні процеси науки як специфічної сфери діяльності, де більш обґрунтована гіпотеза замінює вчора ще авторитетну, але сьогодні вже менш переконливу у вічному русі науки до пізнання Істини.

На чолі 13 автор не прагнув привести доводи на користь тієї або іншої концепції, а хотів виразити свою безмірну пошану людям науки, віруючим в Людину, відкриваючим людству його шляху, його можливості, призначення кожної людини і його унікальний життєвий шлях. Мабуть, одним з найвідоміших імен в цьому ряду із згаданих в книзі є Абрам Маслоу. Інші імена ви неодмінно знайдете як в справжній допомозі, так і в підручниках по інших учбових курсах.

На чолі 14 ставиться питання про перспективні цілі і задачі науки, її місії в розвитку суспільства.

Складність, багатозначність і проблема викладу матеріалу зростає від 1-й до 14-й глави. Таким чином, читач, потребуючий в повній «ясності» і «однозначності», завжди зможе зупинитися на якийсь час в будь-якій зручній для нього частині шляху. Виклад матеріалу, що не вміщається в «канони», відбувається поступово: використовуються все більш довгі ланцюжки причинно-наслідкових відносин, все більш часті залучення нових засобів віддзеркалення (приклад, зразок, метафора, притча).

Ближче до висновку автор все частіше пропонує для розгляду читачу невирішені, відкриті, багатозначні питання даної дисципліни. Причина - все більш міцніюча упевненість в читачі, в його здатності піти далі.

Поступово, від 1-й до 14-й глави, відбувається ускладнення тексту, що відображає прагнення автора передати багатозначність наукового віддзеркалення дійсності на прикладі «простих» і «очевидних» відносин людини із засобами, об'єктами і результатами його праці. Праці людини, що зрештою кардинально перетворює не тільки матеріальні субстрати, включені у взаємодію, але і самого суб'єкта, і людське співтовариство в цілому, до якого він належить, якому він служить, яке відтворює його і формує і яке - в тих же процесах - взаємно формує суб'єкта праці як людину, як особа, як індивідуальність. І всі ці складні історичні і культурні процеси «архівуються» в короткій формулі нашої наукової дисципліни - в системі «суб'єкт-об'єкт».

Автору хотілося щиро і ненав'язливо передати віру в безкрайні можливості науки, показати, що її межами частіше виступають лише можливості «жанру», специфіка наукових і практичних задач, стиль мислення дослідника, домінуючі парадигми, особистий потенціал ученого (інтелект, етичні і вольові якості, переконаність, спостережливість, професіоналізм і багато що інше), матеріальна база науки.

 




<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Задание к лабораторной работе № 6 | ВУЛКАНИЗМ.

Дата добавления: 2015-09-04; просмотров: 438. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

СПИД: морально-этические проблемы Среди тысяч заболеваний совершенно особое, даже исключительное, место занимает ВИЧ-инфекция...

Понятие массовых мероприятий, их виды Под массовыми мероприятиями следует понимать совокупность действий или явлений социальной жизни с участием большого количества граждан...

Тактика действий нарядов полиции по предупреждению и пресечению правонарушений при проведении массовых мероприятий К особенностям проведения массовых мероприятий и факторам, влияющим на охрану общественного порядка и обеспечение общественной безопасности, можно отнести значительное количество субъектов, принимающих участие в их подготовке и проведении...

Приготовление дезинфицирующего рабочего раствора хлорамина Задача: рассчитать необходимое количество порошка хлорамина для приготовления 5-ти литров 3% раствора...

Дезинфекция предметов ухода, инструментов однократного и многократного использования   Дезинфекция изделий медицинского назначения проводится с целью уничтожения патогенных и условно-патогенных микроорганизмов - вирусов (в т...

Машины и механизмы для нарезки овощей В зависимости от назначения овощерезательные машины подразделяются на две группы: машины для нарезки сырых и вареных овощей...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.01 сек.) русская версия | украинская версия