Студопедия — Система класифікації та кодування економічної інформації
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Система класифікації та кодування економічної інформації






Важлива складова інформаційного забезпечення — система класифікації та кодування.

Класифікація — обов'язковий етап попередньої підготовки економічних даних до автоматизованого оброблення, а також пе­редумова раціональної організації інформаційної бази та моде­лювання інформаційних процесів.

Її можна визначити як складову інформаційного забезпечення будь-якої інформаційної системи, що належить до мовних засобів управління. Тому класифікація є основою для кодування інфор­мації та наступного її пошуку.

Система класифікації — це сукупність методів і правил роз­поділу множини об'єктів (М) на підмножину(Му) відповідно до ознак схожості або несхожості.

Об'єкт класифікації — елемент класифікаційної множини. Класифікаційне групування — підмножина об'єктів, отрима­них у результаті класифікації.

Розрізняють два методи класифікації — ієрархічний і фасетний.

Ієрархічний метод класифікації (рис.1) — це послідовний поділ множини об'єктів на підлеглі класифікаційні угруповання.

Переваги: логічність побудови, чіткість визначення ознак, великий обсяг інформації, зручність використання.

Недоліки: жорстка структура, брак резервного обсягу.

 

Рис.1 - Ієрархічна класифікація. [20]

Фасетний метод класифікації — паралельний поділ множини об'єктів на незалежні класифікаційні угруповання.

Фасет — набір значень однієї ознаки класифікації. Фасети взаємно незалежні. Кожний об'єкт може одночасно входити в різні класифікаційні угруповання (рис.2).

ФАСЕТИ

Значення Ф 1 Ф2 ...... Фк
  //////////////////      
    ////    
         
         
        ////
         

 

Рис. 2 - Фасетна класифікація [20]

Переваги: гнучкість структури (пристосування до змін у зада­чах), дає можливість вводити нові фасети чи видаляти старі.

Недоліки: недостатньо повне використання обсягу.

Кодування — процес присвоєння умовного позначення різним позиціям номенклатури. Код — це знак чи сукупність знаків, прийнятих для позначен­ня класифікаційного угруповання чи об'єкта класифікації.

Для кодування інформації в інформаційних системах застосо­вують порядковий, серійно-порядковий, послідовний і паралель­ний методи кодування.

Порядковий метод кодування — найпростіший і найпошире­ніший. Побудова кодів виконується в міру зростання або спадан­ня ознак без пропуску номерів.

Серійно-порядковий метод кодування на кожну групу ознак має серію порядкових номерів із резервом номерів.

Послідовний метод кодування передбачає відокремлення пев­них розрядів коду під певні ознаки.

Паралельний метод кодування теж передбачає виокремлення розрядів, але значення ознаки, записаної на будь-якому розряді коду, не залежить від значення ознак, записаних на інших роз­рядах.

Вибір методів класифікації та кодування об'єктів передбачає:

¾ можливість розширення кодової множини об'єктів і внесення відповідних змін;

¾ однозначність ідентифікованих об'єктів;

¾ мінімальну довжину коду;

¾ можливість оброблення інформації за допомогою ЕОМ;

¾ простоту методу кодування;

¾ застосування загальноприйнятих позначень.

 

2. 4 Організація баз і банків даних АІС. Ресурси БД

Для задоволення інформаційних потреб користувачів в інформаційної системи існує банк даних (БнД). До складу БнД (рис.3) входять такі складові: сукупність технічного і програмного забезпечення, база даних, СУБД, словник даних, адміністратор БД.

Система управління базою даних
Банк даних
Структури
Данні
База даних

 


Рис. 3 – Структура банку даних

Банк даних (БнД)— це автоматизована система, сукупність ін­формаційних, програмних, технічних засобів і персоналу, що забез­печує зберігання, нагромадження, оновлення, пошук і видачу даних.

База даних (БД)—організоване збері­гання інформаційних ресурсів у вигляді інтегрованої сукупності файлів, що забезпечує взаємодію між ними та доступ до даних.

Система управління базами даних (СУБД) — програмні засоби, за допомогою яких можна створювати БД, попов­нювати їх і працювати з ними.

В основу організації БД покладено принцип єдності. На всіх етапах життєвого циклу БД скла­дається з двох компонентів: структури і даних. На різних рівнях опису БД її структура зображується:

¾ на інфологічному рівні (сутність — зв'язок);

¾ на датологічному рівні вона може бути однією з моделей даних — ієрархічною, мережевою, реляційною, об'єктно-орієтованою, об'єктно-реляційною, багатовимірною, змішаною;

¾ на фізичному рівні (структура файлів даних і допоміжних файлів). [22]

Файли даних також складаються із структури та даних. Струк­тура охоплює такі компоненти: ім'я поля, тип поля, довжина по­ля. Дані — це компонент БД, над яким виконуються в ІС дії.

Використання принципів бази і банку даних передбачає ор­ганізацію зберігання інформації у вигляді БД, де всі дані зібрано в єдиному інтегрованому середовищі, і до інформації як важли­вого ресурсу забезпечено широкий доступ користувачів. Така ор­ганізація даних усуває цілий ряд проблем:

¾ відпадає потреба в кожній прикладній програмі детально вирішувати питання організації файлів;

¾ усуває багаторазове введення й дублювання одних і тих самих даних;

¾ не виникає проблеми зміни прикладних програм у зв'язку із заміною фізичних пристроїв або зміни структури даних; підвищує рівень надійності та захищеності інформації і зменшує надлишок даних.

Розвиток техно­логій баз і банків даних визначається рядом чинників: ростом ін­формаційних потреб користувачів, вимогами доступу до інформації, появою видів масової пам'яті та збільшенням її об'ємів.

База даних — це динамічний об'єкт, який змінює значення зі зміною стану предметної сфери, яка відображається (зовнішніх умов стосовно бази).

Словник метаданих є інструментом адміністратора БД і БнД та відіграє осо­бливу роль. Важливе завдання адмі­ністратора БД — захист даних від злому, несанкціонованого доступу[21]. Для виконання функції адміністратора в СУБД передбачено різні службові програми. Адміністрування БД передбачає вико­нання функцій для забезпечення надійної та ефективної роботи бази даних, задоволення інформаційних потреб користувача, ві­дображення в БД динаміки предметної сфери. [23]. До обов'язків адміністратора БД належать: визначення інфор­маційного змісту БД, структури зберігання та стратегії доступу, взаємодія з користувачами, визначення контролю повноважень процедур перевірки вірогідності даних, а також стратегії даних.

 







Дата добавления: 2015-09-04; просмотров: 1116. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Теория усилителей. Схема Основная масса современных аналоговых и аналого-цифровых электронных устройств выполняется на специализированных микросхемах...

Понятие о синдроме нарушения бронхиальной проходимости и его клинические проявления Синдром нарушения бронхиальной проходимости (бронхообструктивный синдром) – это патологическое состояние...

Опухоли яичников в детском и подростковом возрасте Опухоли яичников занимают первое место в структуре опухолей половой системы у девочек и встречаются в возрасте 10 – 16 лет и в период полового созревания...

Способы тактических действий при проведении специальных операций Специальные операции проводятся с применением следующих основных тактических способов действий: охрана...

Предпосылки, условия и движущие силы психического развития Предпосылки –это факторы. Факторы психического развития –это ведущие детерминанты развития чел. К ним относят: среду...

Анализ микросреды предприятия Анализ микросреды направлен на анализ состояния тех со­ставляющих внешней среды, с которыми предприятие нахо­дится в непосредственном взаимодействии...

Типы конфликтных личностей (Дж. Скотт) Дж. Г. Скотт опирается на типологию Р. М. Брансом, но дополняет её. Они убеждены в своей абсолютной правоте и хотят, чтобы...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.03 сек.) русская версия | украинская версия