Студопедия — Вплив окремих генів на поведінку комах.
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Вплив окремих генів на поведінку комах.






Спадково фіксовані, або інстинктивні, реакції комах, які складаються з окремих рухових актів, є фенотипами для генетичного аналізу. Вчені досліджують як ефект окремих мутацій, так і результат селекції на виконання цих реакцій.

Ознаки, що знаходяться під контролем одинарних генів, вивчені краще інших, тому що за ними простіше за все спостерігати. Це відноситься до будь-яких ознак, як то морфологічних, фізіологічних або поведінкових властивостей організму. До таких генів відносяться, перш за все, гени, які змінюють і зовнішній вигляд тварини і, одночасно, її поведінку, тобто гени, що мають плейотропну дію.

Класичним прикладом поведінки, що визначається єдиним геном, є гігієнічна поведінка бджіл.

Ротенбулер (Dr. Walter C. Rothenbuhler) провів у 1964 році витончений аналіз процесу очищення бджолами стільників від личинок, які померли внаслідок розповсюдженої хвороби – американського бджолиного гнильцю (збудник – Bacillus larvae). Він виявив приклад поведінки, що має певне пристосувальне значення і яка контролюється двома одиничними локусами.

Рис. 5.10. Ротенбулер (Dr. Walter C. Rothenbuhler)

Підтримання гігієнічних умов у вулику потребує розкриття осередків, в яких знаходяться уражені хворобою личинки, і негайного їх вилучення. У противному випадку трупи личинок, що містять в собі спори збудника хвороби залишаться у вулику і стануть постійним джерелом розповсюдження інфекції.

Рис. 5.11. Стільники, що ураженні американським бджолиним гнильцем.

 

Гігієнічна (або не гігієнічна) поведінка бджіл визначається генами, що розташовані у двох локусах, які не є зчепленими. Один із генів відповідає за поведінку, що пов’язана із розкриттям стільникових чашечок, інший – за поведінку, пов’язану з видаленням їх вмісту. Якщо позначити літерою u рецесивний ген, що управляє розкриттям чашечок, а літерою r – рецесивний ген, що відповідає за видалення їх вмісту, то генотип бджіл у гігієнічному вулику має вид uu; rr, а генотипи бджіл, які не виконують гігієнічних рухів – UU; RR, Uu; Rr, UU; Rr, Uu; RR.

 

Рис. 5.12. Схема спадкування ознаки «Гігієнічна поведінка» у медової бджоли.

Рухи бджіл, які вони виконують при розкритті чашечок і викиданні уражених личинок, відносяться до категорії ФКД і мають усі характерні для тих ознаки.

Такі рухи виконуються комахами у повній формі без попереднього досвіду і практично невідомо, щоб вони видозмінювалися при «тренуваннях». Більш того, ці рухи являються неспецифічними і характерні для виду в цілому, а не тільки для яких-небудь порід бджіл, які схильні до захворювання. В останніх частота цих ФКД надзвичайно низька. Тому їх поведінка не може відігравати своєї адаптивної ролі: ураженні личинки не видаляються, і інфекція розповсюджується.

Експерименти показали, що на гігієнічну поведінку робочих бджіл двох інбредних ліній – стійкої до американського гнильцю і чутливу до нього – не впливають такі фактори, як вік, кількість померлих від інфекції личинок та характер харчування. Перше покоління від схрещування цих двох ліній виявилося чутливим до американського гнильцю, тобто гібридні робочі бджоли не вичищали вулик від хворих личинок.

У результаті аналізуючого схрещування гібридних особин зі стійкою батьківською лінією було отримано чотири однакових за чисельністю типа робочих бджіл:

· Повністю проявляють гігієнічну поведінку, тобто розпаковують чашечки з хворими личинками і викидають їх із вулика;

· Зовсім не проявляють цих форм поведінки;

· Особини, що розпаковують чашечки з хворими личинками, але не викидають їх;

· Бджоли, які не здатні розпаковувати чашечки з хворими личинками, але вони викидають їх після того як експериментатор розкриє осередки.

Ці дані підтверджують дигібридний характер успадкування гігієнічної поведінки бджіл. Нагадаємо, що алель u у гомозиготному стані детермінує здатність розпаковувати осередки з хворими личинками, а алель U – визначає нездатність цього робити. Алель r у гомозиготному стані контролює здатність викидати хворих личинок із розпакованих чашечок, а алель R – визначає нездатність цього робити. Тоді стають зрозумілими генотипи особин, із усіма варіантами поведінки.

Генотип бджіл, які повністю проявляють гігієнічну поведінку, тобто ті, що розпаковують чашечки з хворими личинками і викидають їх із вулика – uu; rr. Генотипи бджіл, які зовсім не проявляють цих форм поведінки – UU; RR і інші генотипи, що мають обидва домінантних алелі. Генотипи бджіл, які розпаковують чашечки з хворими личинками, але не викидають їх – uu; RR, uu; Rr. Генотипи бджіл, які не здатні до розкриття чашечок з хворими личинками, але можуть їх викидати, після того як експериментатор розкриє чашечки – UU; rr, Uu; rr.

Було виявлено низку генів, рівень експресії яких змінюється у робочих бджіл в залежності від роду їх діяльності. Особливо цікавий серед них ген vitellogenin. Цей ген у комах – як суспільних, так і одиночних – тісно пов’язаний із жіночою репродуктивною функцією: білок, який він кодує, – вітелогенин – необхідний для формування яєць у яєчниках самиць. Однак у робочих бджіл, які ніяких яєць не відкладають, цей ген також активний. Більш того, було помічено, що його активність у робочих бджіл знижується із віком. Це дозволило припустити, що вітелогенин слугує своєрідним поведінковим «перемикачем»: зниження його концентрації примушує бджолу у конкретний момент її життя залишити домашні клопоти і переключитися на сбір харчування за межами гнізда.

Групі американських ентомологів вдалося експериментально підтвердити роль вітелогенину у регуляції розподілу праці у бджіл. Для цього вони використали методо РНК-інтерференції. Молодим робочім бджолам, які щойно вийшли з лялечки вводили дволанцюгову РНК з такою самою послідовністю нуклеотидів, як і в гені vitellogenin. У результаті з’ясувалося, що цей ген у дослідних бджіл вимкнений на все життя. У досліді також використали дві контрольні групи робочих бджіл: першій із них нічого не вводили, а другій вводили іншу дволанцюгову РНК, що не впливає на експресію генів (щоб довести, що спостережувані зміни викликані саме відключення гену vitellogenin, а не травматична процедура).

Виявилось, що робочі бджоли з відключеним геном vitellogenin відрізняються від контрольних за трьома показниками.

По-перше, вони суттєво раніше переходили від домашньої роботи до збору їжі. Це підтвердило висловлене раніше припущення, що вітелогенин слугує «поведінковим перемикачем».

По-друге, тривалість їхнього життя істотно скоротилася.

По-третє, вони спеціалізувалися переважно на зборі нектару, а не пилку.

Таким чином, один і той самий ген, спочатку пов’язаний з жіночою репродуктивною функцією, став виконувати у медоносної бджоли цілу низку нових функцій, які пов’язані із регуляцією розділення праці і суспільного устрою.

Проявляється вплив окремих генів і на інші аспекти поведінки комах. Мутантні гени cinnabar і vermilion не тільки змінюють колір очей Drosophila melanogaster, але впливають також на швидкість парування. У експерименті самці vermilion парувалися менш успішно, ніж самці cinnabar. Мутація yellow змінює не тільки колір тіла, але і шлюбну поведінку самців.

Подвійні гомозиготи D. melanogaster за генами v та bw (vermilion та brown) мають світло-вишневі очі і зчеплену з цією ознакою помітно знижену гостроту зору, що проявляється у слабкій рухливій активності у відповідь на світлові подразники. У популяціє, де присутні як мухи дикого типу, так і мухи з мутацією Bar, самці Bar поступаються самцям дикого типу в успішності парування.

Існують також інші форми поведінки дрозофіли, які контролюються одиничними генами. Це мутації, що змінюють реакцію на стресовий вплив, нейром’язову активність, локомоцію і зір, циркадні ритми, тощо.

Наприклад, Сеймур Бензер із співробітниками вивчали три мутації одиничних генів, що змінюють нормальний (приблизно 24-годиний) циркадний ритм активності, характерний для Drosophila melanogaster. Мухи цього виду зазвичай вилуплюються на світанку, коли випадає роса і вологість повітря збільшується, що відповідає властивій дрозофілі потребі у вологих умовах середовища. Звідси і назва Drosophila, що означає латиною – «та, яка любить росу». Після вилуплювання у більшості видів дрозофіли наступає період ранкової активності, котрий триває до полудня, а ввечері спостерігається ще один короткий спалах активності.

Рис. 5.13. Сеймур Бензер

 

Переконливим свідченням на користь того, що дія біологічних часів знаходиться під генетичним контролем, служить існування аритмічних мутантів з укороченим періодом, які вилуплюються у любу годину доби (для них характерний не 24-годинний, а 19-годинний ритм), і мутантів з подовженим періодом, яким властивий 28-годинний ритм.

 







Дата добавления: 2015-08-12; просмотров: 604. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...

Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...

Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Потенциометрия. Потенциометрическое определение рН растворов Потенциометрия - это электрохимический метод иссле­дования и анализа веществ, основанный на зависимости равновесного электродного потенциала Е от активности (концентрации) определяемого вещества в исследуемом рас­творе...

Гальванического элемента При контакте двух любых фаз на границе их раздела возникает двойной электрический слой (ДЭС), состоящий из равных по величине, но противоположных по знаку электрических зарядов...

Сущность, виды и функции маркетинга персонала Перснал-маркетинг является новым понятием. В мировой практике маркетинга и управления персоналом он выделился в отдельное направление лишь в начале 90-х гг.XX века...

МЕТОДИКА ИЗУЧЕНИЯ МОРФЕМНОГО СОСТАВА СЛОВА В НАЧАЛЬНЫХ КЛАССАХ В практике речевого общения широко известен следующий факт: как взрослые...

СИНТАКСИЧЕСКАЯ РАБОТА В СИСТЕМЕ РАЗВИТИЯ РЕЧИ УЧАЩИХСЯ В языке различаются уровни — уровень слова (лексический), уровень словосочетания и предложения (синтаксический) и уровень Словосочетание в этом смысле может рассматриваться как переходное звено от лексического уровня к синтаксическому...

Плейотропное действие генов. Примеры. Плейотропное действие генов - это зависимость нескольких признаков от одного гена, то есть множественное действие одного гена...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.011 сек.) русская версия | украинская версия