Студопедия — Структура курсу “Економетрія”.
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Структура курсу “Економетрія”.






4. Задачі економетричного дослідження.

 

Економетрія – порівняно молода галузь науки, відома під такою назвою лише з 1930 року, коли було засновано Економетричне товариство, яке мало назву “Міжнародне товариство для розвитку економічної теорії і її зв’язку зі статистикою і математикою”. З 1933 р. виходить журнал, який видається цим товариством.

Термін “Економетрія” запропонував львівський вчений П. Чомпа, опублікувавщи у Львові в 1910 році книгу “Нариси економетрії і природної теорії бухгалтерії, яка грунтується на політичній економії”.

За рубежем перші праці з економетрії, що належали Муру, вийщли друком протягом 1914-1917 рр. У 1928 році було опубліковано дослідження Ч. Кобба і П. Дугласа про виробничу функцію. Ця функція ввійшла в економетрію як класичний приклад і є важливим інструментом економічного аналізу.

Термін “економетрія” означає вимірювання в економіці. Але не всі вимірювання в економіці належать до економетрії. Якщо раніше деякі автори майже всі прикладні математичні дослідження в економіці відносили до економетрії, то тепер зміст економетрії значно звужується.

Наведемо таке означення економетрії.

Економетрія – наука, що вивчає методи оцінювання параметрів моделей, які характеризують кількісні взаємозв’ язки між економічними показниками, а також розглядає основні напрямки застосування цих моделей в економічних дослідженнях.

Нині можна виділити п’ять підходів до визначення предмета економетрії, що характерні для зарубіжної економетричної літератури.

1. Л. Клейн визначає економетрію як науку, що вивчає вимірювання зв’язків у відповідному економічному аналізі.

2. Г. Тінтнер ототожнює економетрію з економічною статистикою.

3. Г. Хансен під економетрією розуміє застосування математичних і статистичних методів у економіці.

4. За іншими визначеннями економетрія є синтезом економічної теорії і математики.

5. Деякі автори під економетрією розуміють економічну теорію, математику і статистику.

Всі ці означення частково містять у собі щойно наведене означення предмета економетрії і відповідають тому матеріалу, який вивчається в курсі.

Економетрія не розглядається як галузь математики, але вона відіграє в ній дуже важливу роль. Економетрія, як і математика, передбачає постановку задачі, аналіз розв’язків, що базуються на теоремах і основних означеннях. В економетрії не завжди всі твердження доводяться строго, але алгоритми розв’язування задач обов’язково грунтуються на методах математичної статистики, широко використовується матрична алгебра і інші класичні розділи математики.

 

2. Економетрія – одна з провідних дисциплін у підготовці бакалаврів з економічних спеціальностей. Вона будується на основі математичних і економічних знань.

За допомогою економетричних методів можна показати доцільність прийняття чи відхилення різних економічних гіпотез. Можна показати також, що те чи інше твердження не суперечить даним спостережень.

Економетричні моделі можуть використовуватись для прогнозування або оцінювання впливу прийнятих ріщень чи урядових постанов відносно зміни цін, тарифів, податків, економічних нормативів на стан справ будь-якого господарства, фірми.

Для успішного засвоєння курсу потрібна добра математична підготовка з матричної алгебри, диференціального числення. Дуже важливо добре володіти методами теорії статистики, а також потрібно знати економічні категорії і поняття.

 

3. Економетрія поділяється на дві частини:

а) економетричні методи;

б) економетричні моделі економічних процесів і явищ.

У нашому курсі буде вивчатись матеріал з розділу “Економетричні методи”.

Економетричні методи в свою чергу можна розбити на чотири групи:

1) методи оцінювання параметрів класичної економетричної моделі за методом найменших квадратів (МНК), їх верифікація (перевірка моделі на її відповідність тому процесу чи об’єкту, що моделюється);

2) методи оцінювання параметрів узагальненої моделі, коли порушуються деякі передумови використання методу МНК;

3) методи оцінювання параметрів динамічних економетричних моделей, їх верифікація;

4) методи оцінювання параметрів економетричних моделей, які побудовані на основі системи одночасних структурних рівнянь.

 

4. Здійснення радикальних реформ у економіці вимагає проведення економічних розрахунків майбутніх результатів господарської діяльності і обгрунтування шляхів їх досягнення.

Без економетричних розрахунків неможливе досягнення високих економічних результатів. Вони допоможуть правильно оцінити вплив факторів на збереження принципів ринкової економіки.

Економетрична діагностика необхідна не тільки для поняття, але і для зміни наших представлень про критерії ефективності діяльності підприємств. Може виникнути ситуація, при якій критерієм, наприклад, буде не рентабельність, а фінансові результати в майбутньому.

У нових умовах господарювання керівникам підприємств необхідно приймати рішення в ситуації невизначеності.

У ринкових умовах кожне підприємство повинне визначити стратегію своєї господарської діяльності як на найближчу, так і на віддалену перспективу, що дозволить йому вижити і забезпечити конкурентоспроможність.

Обгрунтування процесу прийняття управлінських рішень є однією з найважливіших задач економетрії. Вибір найкращого варіанта управлінських рішень проводиться шляхом застосування економетричних розрахунків.

Поряд з цим, найважливішою задачею економетричного дослідження є і оцінювання параметрів і перевірка значущості економетричної моделі. Першим етапом цього процесу є специфікація моделі в математичній формі. Другий етап – збір і підготовка економічної інформації. На третьому етапі оцінюються параметри моделі. Четвертий етап – це перевірка моделі на достовірність. На цьому етапі визначаються оцінки дисперсії залишків моделі, які відіграють вирішальну роль при з’ясуванні якості моделей і є необхідними для визначення надійності обчислених параметрів і для застосування розроблених моделей у прогнозуванні.

Структура економетричних досліджень містить у собі економетричні методи та застосування їх під час побудови й аналізу економетричних моделей з урахуванням особливостей вихідної інформації.

Контрольні запитання

1. Дайте визначення предмета курсу економетрії.

2. альтернативні підходи до визначення предмета економетрії.

3. Яка роль цього курсу в підготовці бакалаврів з економічних спеціальностей?

4. Охарактеризуйте структуру курсу.

5. Наведіть основні етапи розвитку економетрії як економічної науки.

6. Задачі економетричного дослідження.

7. характеристика структури економетричних досліджень.







Дата добавления: 2015-09-15; просмотров: 1641. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Объект, субъект, предмет, цели и задачи управления персоналом Социальная система организации делится на две основные подсистемы: управляющую и управляемую...

Законы Генри, Дальтона, Сеченова. Применение этих законов при лечении кессонной болезни, лечении в барокамере и исследовании электролитного состава крови Закон Генри: Количество газа, растворенного при данной температуре в определенном объеме жидкости, при равновесии прямо пропорциональны давлению газа...

Ганглиоблокаторы. Классификация. Механизм действия. Фармакодинамика. Применение.Побочные эфффекты Никотинчувствительные холинорецепторы (н-холинорецепторы) в основном локализованы на постсинаптических мембранах в синапсах скелетной мускулатуры...

СПИД: морально-этические проблемы Среди тысяч заболеваний совершенно особое, даже исключительное, место занимает ВИЧ-инфекция...

Понятие массовых мероприятий, их виды Под массовыми мероприятиями следует понимать совокупность действий или явлений социальной жизни с участием большого количества граждан...

Тактика действий нарядов полиции по предупреждению и пресечению правонарушений при проведении массовых мероприятий К особенностям проведения массовых мероприятий и факторам, влияющим на охрану общественного порядка и обеспечение общественной безопасности, можно отнести значительное количество субъектов, принимающих участие в их подготовке и проведении...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.03 сек.) русская версия | украинская версия