Студопедия — Класифікація психотерапевтичних підходів
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Класифікація психотерапевтичних підходів






Найбільш ефективною і функціональною є багатострижнева класифікація. В ній психотерапія розглядається за сімома стрижняма - ознаками: за метою, об’єктом, моделлю, за місцем терапії і лікувальному, корекційному чи виховному процесі, за тривалістю, за основними технологіями.

1. Мета.

Терапія може переслідувати мету лікування, попередження, розвиток, діагностику, вирішення проблем тощо.

2. Об’єкт.

Об’єктом терапії є особистість, сім’я чи група. Тому, розділяють психотерапію на індивідуальну та групову.

3. Модель.

Виділяють шість моделей психотерапії: медичну, психологічну, педагогічну, філософську, соціальну та недефернційовану.

· Завдання медичної психотерапії: лікування, попередження та діагностика захворювання. Це найбільш традиційна та розповсюджена модель психотерапії. Значне місце в нашій країні займає розділ, що отримав назву клінічної психотерапії – це така лікарська псхотерапія, яка використовує парадигми психотерапії та психіатрії.

· Завдання психологічної моделі психотерапії – вирішення проблем, які не досягнули рівня патології, але впливають на розвиток психологічних функцій, особистісний ріст. В психологічній моделі використовується проблемний підхід.

· Педагогічна психотерапія спрямована на процес навчання, виховання та перевиховання.

· Завдання філософської психотерапії – досягнення розуміння власної особистості, світу, свого місця в світі. Вона впливає на формування та зміни світогляду.

· При соціальній чи політичні моделі технології психотерапії використовуються для маніпулювання людиною чи групою, яку може складати і все суспільство.

4. За ознакою місця.

В залежності, які завдання вирішуються в психотерапії вона може тільки супроводжувати процес лікування чи особистісного зростання, займаючи тільки другорядне місце. В іншому варіанті психотерапія може займати головне місце в лікуванні чи попереджені поряд з іншими підходами. А може відігравати ведучу роль, тоді як інші підходи другорядну. І накінець може бути єдино можливим методом.

5. За ознакою тривалості розрізняють чотири варіанти:

1) психотерапія надкоротка (надшвидка) – триває хвилини і години, спрямована на вирішення актуальних, ізольованих проблем і конфліктів; глибокими особистісними проблемами вона не займається. Її ефект відрізняється не стійкістю. Прикладом може бути НЛП.

2) Коротка (швидка) терапія триває протягом годин та днів. Особистісними проблемами займається в межах необхідного мінімуму для вирішення актуальної проблеми. Її ефективність часто більш стійка. Характерно, що вона якби запускає процес змін, які тривають і після завершення терапії. (метод кристалізації проблем).

3) Повільна терапія триває місяці. Вона займається особистісним змістом проблем. Опрацьовує значну кількість деталей. Її ефект розвивається повільно і носить стійкий характер. (Трансактний аналіз)

4) Надповільна терапія триває роками. Вона займається свідомим і несвідомим пацієнта чи клієнта. Багато часу присвячує досягненню суті переживань. Зазвичай велику роль відводить ранньому досвіду людини. Ефект її розвивається поступово, носить тривалий характер. В ряді випадків залежить від збереження контакту між терапевтом і пацієнтом. (Класичний психоаналіз).

6. За ознакою основних технологій.

Кожній психотерапевтичній школі притамані базові техніки і прийоми. Такі, як сугестія, стан трансу, технологія інтерв’ю у вербальній психотерапії, переживання кататимно-імагонітивних образів,тощо.

 

Методи, які рекомендує Мінздрав.

Загалом називають від 500 до 700 зареєстрованих в світі методів терапії. В нашій країні їх, звичайно, значно менше. Міністерство охорони здоров’я звичайно ж регулює їх створення визначаючи корисність та ефективність. На даний час рекомендовано близько 26 методів психотерапії, які зарекомендували себе і поширені в нашій країні: арт-терапія, аутогенне тренування, гештальт-психотерапія, гіпносугестивна психотерапія, когнітивно-поведінкова психотерапія, особистісно-орієнтована реконструктивна психотерапія, логотерапія, недирективна психотерапія по К.Роджерсу, нейролінгвістичне програмування (НЛП), поведінкова психотерапія, пиходрама, класичний психоаналіз, раціональна психотерапія, сімейна психотерапія, тілесно-орієнтована психотерапія, терапія творчим самовиявом, трансактний аналіз, трансперсональна психотерапія, емоційно-стресова психотерапія, екзистенційна психотерапія, кататимно-імагонітивна психотерапія (символ драма), еріксонівський гіпноз, континуальна психотерапія, соціально-психологічний тренінг.

 

 

ВИСНОВОК

Практична психологія як психологічна практика орієнтована не на дослідження психіки, свідомості, а на роботу із психікою, зі свідомістю; на способи впливу психолога на свідомість іншої людини, на систему його уявлень про світ інших, самому собі; на його ціннісні орієнтації, на форми спілкування, характер взаємин. У психологічній практиці по суті непридатні ті методи, які використовуються в академічній психології. Тут потрібні методи не дослідження психічної реальності, а практичної роботи із цією реальністю. Такі методи в практиці безпосередньої роботи з людською суб'єктивністю були знайдені, апробовані й описані.

Ще однією особливістю психологічної практики є те, що людина у ній з'являється цілісно, у єдності своїх специфічних процесів, якостей, здатностей. Тому психолог-практик вимушен використовувати сукупність різних методів, які склалися в різних школах і напрямках психотерапевтичної практики.

Психологічна діагностика, психологічна корекція, психологічне консультування, психотерапія вирізняються як види професійної діяльності психолога не тільки різними завданнями впливу, але й принципово відрізняються засобами впливу на іншу людину [4].

Психологічна практика по своїх завданнях, методах, формах являє собою різноманітні види практик. Основними серед них є психотерапія, психологічна консультація, психокорекція, психотренінг, вирішення соціальних конфліктів і ін.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Абрамова Г.С. Практическая психология: Учебник для студентов вузов.— 4-е изд., перераб. и доп.— Екатеринбург: Де­ловая книга, 1999.

Абрамова Г.С. Психологическое консультирование: Теория и опыт: Учебное пособие для студентов высших педагогических учебных заведений. - М.: Академия, 2000.

Абрамова И.С. Введение в практическую психологию. - М.: Академия, 1996.

Гиппенрейтер Ю.Б. Введение в общую психологию. Курс лекций. - М.: ИМУ, 1988.

Общая психология. Учебник для студентов пед. институтов / Под ред. проф. А.В. Петровского. изд. 2-е, доп. и перераб. - М.: Просвещение, 1976.

Панок В. Основи практичної психології: підручник / В. Панок, Т. Титаренко, Н. Чепелєва та ін. – Вид. 2-ге, стереотип. – К.: Либідь, 2001.

Психологическая диагностика: Учебник для вузов / Под ред. М.К. Акимовой. – СПб.: Питер, 2005.

Психология. Учебник для гуманитарных вузов / Под общей ред. В.Н. Дружинина. - СПб.: Питер, 2001.

Психология: Учебник для студентов высш. пед. учеб. заведений: В 3 кн. Кн.1. общие основы психологии. - 3-е издание. - М.: ВЛАДОС, 1997.

Рабочая книга школьного психолога / И.В. Дубровина, М.К. Акимова, Е.М. Борисова и др.; Под ред. И.В. Дубровиной.— М.: Просвещение, 1991.

Слободчиков В.И., Исаев Е.И. Основы психологической антропологии. Психология человека: Введение в психологию субъективности. Учебное пособие для вузов. - М.: Школа-Пресс, 1995.

Современная психология: справочное руководство. - М.: ИНФРА-М, 1999.

Слободяник А.П. Психотерапия, внушение, гипноз. – К.: Либідь, 1977.

 

 







Дата добавления: 2015-03-11; просмотров: 1216. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Типология суицида. Феномен суицида (самоубийство или попытка самоубийства) чаще всего связывается с представлением о психологическом кризисе личности...

ОСНОВНЫЕ ТИПЫ МОЗГА ПОЗВОНОЧНЫХ Ихтиопсидный тип мозга характерен для низших позвоночных - рыб и амфибий...

Принципы, критерии и методы оценки и аттестации персонала   Аттестация персонала является одной их важнейших функций управления персоналом...

Разработка товарной и ценовой стратегии фирмы на российском рынке хлебопродуктов В начале 1994 г. английская фирма МОНО совместно с бельгийской ПЮРАТОС приняла решение о начале совместного проекта на российском рынке. Эти фирмы ведут деятельность в сопредельных сферах производства хлебопродуктов. МОНО – крупнейший в Великобритании...

ОПРЕДЕЛЕНИЕ ЦЕНТРА ТЯЖЕСТИ ПЛОСКОЙ ФИГУРЫ Сила, с которой тело притягивается к Земле, называется силой тяжести...

СПИД: морально-этические проблемы Среди тысяч заболеваний совершенно особое, даже исключительное, место занимает ВИЧ-инфекция...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.011 сек.) русская версия | украинская версия