Студопедия — Прогнозування в системі стратегічного управління
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Прогнозування в системі стратегічного управління






 

Прогнозування являє собою своєрідне вміння передбачати, аналізувати ситуації і очікуваний хід і її зміни в майбутньому. Кожне рішення — це проекція в майбутнє, а майбутнє містить елемент невизначеності, тому важливо правильно визначити ступінь ризиків, з якими пов’язана реалізація прийнятих рішень. Прорахунок ризиків також є невід'ємною частиною прогнозування як системи оцінки можливих втрат і виграшів при ухваленні даного рішення.

Прогнозування є однією з основних ланок стратегічного управлінського процесу.

Основами прогнозів є: спеціальні обстеження, інші прогнози, ймовірнісний математичний аналіз і аналіз часових рядів, мозкова атака, індивідуальні опитування фахівців, сценарії на випадок непередбачених обставин.

Об'єктом будь-якого прогнозу в стратегічному менеджменті можуть виступати економічні, соціальні, технічні, організаційні й інші процеси, що відбуваються як у самій організації, так і в її середовищі. Для прогнозу необхідні:

1) науковий аналіз цих процесів, визначення й аналіз причинно-наслідкових та інших зв'язків між ними, оцінка сформованої ситуації та виявлення вузлових проблем, які необхідно вирішити;

2) спроби передбачати майбутнє організації, а саме ті умови, у яких вона буде функціонувати, труднощі та завдання, що випливають з них;

3) аналіз і зіставлення різних варіантів розвитку організації, її кадрового, виробничого та науково-технічного потенціалу.

Таким чином, прогнозування у стратегічному управлінні – це науковий спосіб виявлення стану і ймовірних шляхів розвитку організації. Загальноприйнятими та основними методами прогнозування є:

експертне прогнозування;

дослідницьке прогнозування;

нормативне прогнозування;

метод сценаріїв (розглянутий вище).

В основу дослідницького прогнозування покладена орієнтація на можливості, що представляються, установлення тенденцій розвитку ситуацій при розробці прогнозу інформації.

Переміщення в просторі технологій від більш низького рівня до більш високого рівня відноситься до дослідницького прогнозування. Потреби і цілі повинні відповідати засобам і можливостям комерційної організації.

Нормативне прогнозування орієнтоване на місію організації, на ті потреби й цілі, до досягнення яких вона прагне. Нормативному прогнозуванню відповідає переміщення в просторі технологій від більш високих рівнів до більш низького рівня, тобто від потреб і цілей до засобів їхньої реалізації.

У рамках експертного і пошукового прогнозування вирішуються такі завдання, як розробка прогнозів у сфері економічної, комерційної діяльності, соціальної та політичної.

Однією з головних проблем точності й ефективності прогнозів є максимально корисне поєднання методів дослідницького та нормативного прогнозування, що є наслідком розходження використовуваних методів.

Так, для дослідницького прогнозування характерне використання таких методів, як: екстраполяція; моделювання; метод історичної аналогії; написання сценаріїв тощо. При використанні методів дослідницького прогнозування перевага віддається кількісній інформації. Використання якісної інформації в дослідницькому прогнозуванні також можливо. Прикладом тому є використання інтуїтивних методів, того ж методу сценаріїв чи методу експертних кривих, що дозволяють визначати тенденції та зміни ситуації, що намітилися, базуючись не тільки на емпіричних даних, а й на досвіді висококваліфікованих фахівців — експертів.

Основними ж методами, що використовуються при нормативному прогнозуванні є, у першу чергу, методи дерева цілей Делфі, Глушкова, Поспєлова ін.

Такий широко використовуваний у даний час інструментарій, як дерево цілей, уперше з'явився як складова частина методу PATTERN (обґрунтування планування за допомогою науково-технічної оцінки кількісних даних), розробленого в 1936 р. для аеронавтики і космосу.

До нових видів прогнозування відносять прогнозування з використанням зворотного зв'язку, інтуїтивні, “обхідні” методи тощо. Але основні ідеї, використовувані при розробці прогнозів, досить повно представлені саме в дослідницькому та нормативному прогнозуванні.

Кількісна інформація, якщо вона досить надійна, володіє тією перевагою, що дозволяє використовувати точні математичні методи й моделі та визначати тенденції розвитку ситуації з певною точністю, із указівкою довірчих інтервалів, можливих погрішностей при розрахунках.

Набагато частіше при розробці прогнозів доводиться мати справу з якісною інформацією. Під час розробки прогнозу до їх числа відносять ситуації, коли дані представлені у вигляді вербальних (словесних) описів, коли є інформація лише про порівняльні оцінки альтернативних варіантів.

Існують також ситуації, коли отримана кількісна інформація не може бути “вписана” у жодну з наявних математичних моделей, тоді вона аналізується за допомогою спеціально розроблювальних методів якісного аналізу.

В останні роки почало розвиватися експертне прогнозування, орієнтоване у більшій мірі на роботу не тільки з кількісною, але й з якісною інформацією, одержуваною безпосередньо від експертів.

 

Контрольні запитання

1. Сутність, основні елементи та етапи застосування SWOT-аналізу.

2. Матриця можливостей, матриця загроз.

3. SPACE-аналіз середовища підпри­ємства.

4. Розробка сценаріїв розви­тку подій.

5. Прогнозування як одна з основних ланок стратегічного управлінь-ського процесу.

6. Експертне прогнозування.

7. Дослідницьке прогнозування.

8. Нормативне прогнозування.







Дата добавления: 2014-12-06; просмотров: 895. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Шрифт зодчего Шрифт зодчего состоит из прописных (заглавных), строчных букв и цифр...

Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...

Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...

Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

САНИТАРНО-МИКРОБИОЛОГИЧЕСКОЕ ИССЛЕДОВАНИЕ ВОДЫ, ВОЗДУХА И ПОЧВЫ Цель занятия.Ознакомить студентов с основными методами и показателями...

Меры безопасности при обращении с оружием и боеприпасами 64. Получение (сдача) оружия и боеприпасов для проведения стрельб осуществляется в установленном порядке[1]. 65. Безопасность при проведении стрельб обеспечивается...

Весы настольные циферблатные Весы настольные циферблатные РН-10Ц13 (рис.3.1) выпускаются с наибольшими пределами взвешивания 2...

Законы Генри, Дальтона, Сеченова. Применение этих законов при лечении кессонной болезни, лечении в барокамере и исследовании электролитного состава крови Закон Генри: Количество газа, растворенного при данной температуре в определенном объеме жидкости, при равновесии прямо пропорциональны давлению газа...

Ганглиоблокаторы. Классификация. Механизм действия. Фармакодинамика. Применение.Побочные эфффекты Никотинчувствительные холинорецепторы (н-холинорецепторы) в основном локализованы на постсинаптических мембранах в синапсах скелетной мускулатуры...

Шов первичный, первично отсроченный, вторичный (показания) В зависимости от времени и условий наложения выделяют швы: 1) первичные...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.008 сек.) русская версия | украинская версия